Zapaść działań antysmogowych w powiecie?

Redakcja eFO  |   Fakty,Meteo  |   4 listopada 2019 11:50
Udostępnij

Minęło pół roku od szczytu antysmogowego, na którym wszyscy włodarze powiatu oświęcimskiego podpisali deklarację woli współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza

Podpisując dokument zadeklarowali m.in. wsparcie mieszkańców gmin przy pozyskiwaniu dotacji na wymianę kotłów węglowych. Treść do wglądu – Deklaracja.

„Złożone deklaracje mijają się z rzeczywistością. Pomimo, iż wszystkie gminy powiatu otrzymały zaproszenie od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie do czynnego włączenia się w Program Czyste Powietrze, żadna nie podpisała porozumienia” – informuje Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego.

Gminy mogły stać się bezpośrednim dystrybutorem funduszy. Współpraca miała polegać m.in. na bezpośredniej pomocy w wypełnianiu wniosków, przejęciu bieżącego kontaktu z beneficjentami, w tym przyjmowanie składanych wniosków oraz ich ewentualnych korekt. W całej Małopolsce do programu przystąpiło już 50 gmin. Publikujemy listę przekazaną ChAS przez WFOŚiGW Kraków.

„Nie mamy też informacji, aby którakolwiek z naszych gmin przygotowywała się do złożenia aplikacji do Programu Stop Smog, który skierowany jest do osób ubogich z domów jednorodzinnych. Dzięki wsparciu, jakie oferuje program, ubodzy mieszkańcy gminy otrzymują 100 procent dofinansowania kosztów wymiany źródła ciepła i termomodernizacji” – tłumaczą antysmogowscy.

Chełmecki Alarm Smogowy oszacował, że w gminie Chełmek, spełniając założenia programu, można w pełnić ocieplić i wymienić kopciuchy w około 180 domach. Do programu podeszły m.in Skawina, Niepołomice, Sucha Beskidzka czy Pszczyna z województwa śląskiego.

„Otrzymaliśmy  odpowiedź Andrzeja Saternusa, burmistrza Chełmka potwierdzającą całkowity brak zainteresowania programem. Już za trzy zimy w Małopolsce zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania pozaklasowych kotłów” – informują antysmogowcy.

W powiecie oświęcimskim do wymiany jest około 17 tysięcy kopciuchów.

„Niestety podejmowane do tej pory przez samorządy działania są niewystarczające” – dodaje Kręźlewicz.

 

Zobacz również:

Stop Smog – nowy program eliminacji kopciuchów

Chcesz powietrza lepszej jakości? Podpisz petycję

 

Najnowsze realizacje wideo