polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Podpisując dokument zadeklarowali m.in. wsparcie mieszkańców gmin przy pozyskiwaniu dotacji na wymianę kotłów węglowych. Treść do wglądu – Deklaracja.
„Złożone deklaracje mijają się z rzeczywistością. Pomimo, iż wszystkie gminy powiatu otrzymały zaproszenie od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie do czynnego włączenia się w Program Czyste Powietrze, żadna nie podpisała porozumienia” – informuje Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego.
Gminy mogły stać się bezpośrednim dystrybutorem funduszy. Współpraca miała polegać m.in. na bezpośredniej pomocy w wypełnianiu wniosków, przejęciu bieżącego kontaktu z beneficjentami, w tym przyjmowanie składanych wniosków oraz ich ewentualnych korekt. W całej Małopolsce do programu przystąpiło już 50 gmin. Publikujemy listę przekazaną ChAS przez WFOŚiGW Kraków.
„Nie mamy też informacji, aby którakolwiek z naszych gmin przygotowywała się do złożenia aplikacji do Programu Stop Smog, który skierowany jest do osób ubogich z domów jednorodzinnych. Dzięki wsparciu, jakie oferuje program, ubodzy mieszkańcy gminy otrzymują 100 procent dofinansowania kosztów wymiany źródła ciepła i termomodernizacji” – tłumaczą antysmogowscy.
Chełmecki Alarm Smogowy oszacował, że w gminie Chełmek, spełniając założenia programu, można w pełnić ocieplić i wymienić kopciuchy w około 180 domach. Do programu podeszły m.in Skawina, Niepołomice, Sucha Beskidzka czy Pszczyna z województwa śląskiego.
„Otrzymaliśmy odpowiedź Andrzeja Saternusa, burmistrza Chełmka potwierdzającą całkowity brak zainteresowania programem. Już za trzy zimy w Małopolsce zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania pozaklasowych kotłów” – informują antysmogowcy.
W powiecie oświęcimskim do wymiany jest około 17 tysięcy kopciuchów.
„Niestety podejmowane do tej pory przez samorządy działania są niewystarczające” – dodaje Kręźlewicz.
Stop Smog – nowy program eliminacji kopciuchów
Chcesz powietrza lepszej jakości? Podpisz petycję