polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Fundacja Kukuryku w dniach od 15 kwietnia do piątego maja w galerii kęckiego Domu Kultury w Kętach będzie prezentować wystawę malarską Grażyny Lomosik-Gemzy. Fakty Oświęcim partonują wystawie.
Malarka – osoba niepełnosprawna a zarazem oddana wolontariuszka fundacji zaczęła swoją przygodę z malarstwem po ciężkiej chorobie. Dziś malarstwo jest jej pasją i sposobem na życie. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 40 prac malarki o tematyce zarówno pejzażowej jak i urbanistycznej.
– W malarstwie odnalazłam sposób na życie. Stało się to moim hobby, a jednocześnie oderwaniem od rzeczywistości, myślach o chorobie”. Swoje życie wiążę ze sztuką, która jest dla mnie możliwością na wyrażenie uczuć i emocji – mówi Grażyna Lomosik-Gemza, malarka.
W swojej twórczości miesza style i kompozycje czego wyrazem jest różnorodność jej prac. Z taką samą radością sięga po farby olejne, pastele, akryle co transparentną akwarelkę. Jak podkreśla w malarstwie odnalazła samą siebie: „niebanalna, trochę chaotyczna, zawsze zamyślona, uczuciowa”. Pani Grażyna nadal jest aktywna zawodowo. Swój czas dzieli pomiędzy sesje terapeutyczne dla dzieci i hobby – malarstwem.
To kolejna wystawa malarska Pani Grażyny, natomiast po raz pierwszy jej obrazy będą mogli podziwiać mieszkańcy Kęt.
– Pani Grażyna współpracuje społecznie z Fundacją Kukuryku, biorąc czynny udział w wielu akcjach prowadzonych na rzecz osób z niepełnosprawnością – informuje Beata Bohn z Fundacji Kukuryku – Niedawno mogliśmy się spotkać z Panią Grażyną podczas akcji „Artyści dla Niepełnosprawnych Dzieci”, kiedy to na kęckim rynku malowała dla nas wielka pisankę. Tym razem zaprasza na swój wernisaż i wystawę do galerii w Domu Kultury w Kętach 15 kwietnia na godzinę 17.
Zwiedzający, którym przypadną do gustu jej prace mogą stać się ich właścicielami. Artystka wyraziła zgodę na sprzedaż wystawionych obrazów.
Grażyna Lomosik-Gemza ur. 1955 r. w Jastrzębiu – Zdroju. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pedagogikę resocjalizacyjną a następnie logopedię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie. Tam zakochała się w pracy z dziećmi, którą wykonuje do dziś.W sesjach logopedycznych pomagają jej zdolności muzyczne i wrodzony talent do rysunku. Opracowała swoją metodę logopedyczną, wzbogacając ćwiczenia mowy o własnoręczne wykonane ilustracje.
Siedem lat temu, po ciężkiej chorobie chwyciła za pędzel. Od tamtej pory swój warsztat ćwiczy pod okiem profesorów z Akademii Weekendowej przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Fascynują ją impresjoniści, postimpresjoniści a wśród nich Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Egon Schiele.W swoich pracach dąży do oddania chwilowego wrażenia powstałego w zetknięciu z rzeczywistością, której ulotność pragnie zatrzymać na płótnie.
Współorganizatorem wystawy jest Dom Kultury w Kętach. Partneramu lokalnymi Firma Sużyw Sp. z o.o. – Salon Kawy i Wina Kęty, Cukiernia Merta Hecznarowice, „Praga” Kwiaciarnia Anna Bryzek, a patronami medialnymi Fakty Oświęcim, TVK HD oraz Nowa Wieś w Gminie Kęty.
Poniżej próbka prac malarki