Wystawa Grażyny Lomosik-Gemzy

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   13 kwietnia 2016

Fundacja Kukuryku w dniach od 15 kwietnia do piątego maja w galerii kęckiego Domu Kultury w Kętach będzie prezentować wystawę malarską Grażyny Lomosik-Gemzy. Fakty Oświęcim partonują wystawie.

Malarka – osoba niepełnosprawna a zarazem oddana wolontariuszka fundacji zaczęła swoją przygodę z malarstwem po ciężkiej chorobie. Dziś malarstwo jest jej pasją i sposobem na życie. Na ekspozycji  zaprezentowanych zostanie 40 prac malarki o tematyce zarówno pejzażowej jak i urbanistycznej.

– W malarstwie odnalazłam sposób na życie. Stało się to moim hobby, a jednocześnie oderwaniem od rzeczywistości, myślach o chorobie”. Swoje życie wiążę ze sztuką, która jest dla mnie możliwością na wyrażenie uczuć i emocji – mówi Grażyna Lomosik-Gemza, malarka.

W swojej twórczości miesza style i kompozycje czego wyrazem jest różnorodność jej prac. Z taką samą radością sięga po farby olejne, pastele, akryle co transparentną akwarelkę. Jak podkreśla w malarstwie odnalazła samą siebie: “niebanalna, trochę chaotyczna, zawsze zamyślona, uczuciowa”. Pani Grażyna nadal jest aktywna zawodowo. Swój czas dzieli pomiędzy sesje terapeutyczne dla dzieci  i hobby – malarstwem.

To kolejna wystawa malarska Pani Grażyny, natomiast po raz pierwszy jej obrazy będą mogli podziwiać mieszkańcy Kęt.

– Pani Grażyna współpracuje społecznie z Fundacją Kukuryku, biorąc czynny udział w wielu akcjach prowadzonych na rzecz osób z niepełnosprawnością – informuje Beata Bohn z Fundacji Kukuryku – Niedawno mogliśmy się spotkać z Panią Grażyną podczas akcji “Artyści dla Niepełnosprawnych Dzieci”, kiedy to na kęckim rynku malowała dla nas wielka pisankę. Tym razem zaprasza na swój wernisaż i wystawę do galerii w Domu Kultury w Kętach 15 kwietnia na godzinę 17.

Zwiedzający, którym przypadną do gustu jej prace mogą stać się ich właścicielami. Artystka wyraziła zgodę na sprzedaż wystawionych obrazów.

Grażyna Lomosik-Gemza ur. 1955 r. w Jastrzębiu – Zdroju. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pedagogikę resocjalizacyjną a następnie logopedię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie. Tam zakochała się w pracy z dziećmi, którą wykonuje do dziś.W sesjach logopedycznych pomagają jej zdolności muzyczne i wrodzony talent do rysunku. Opracowała swoją metodę logopedyczną, wzbogacając ćwiczenia mowy o własnoręczne wykonane ilustracje.

Siedem lat temu, po ciężkiej chorobie chwyciła za pędzel. Od tamtej pory swój warsztat ćwiczy pod okiem profesorów z Akademii Weekendowej przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Fascynują ją impresjoniści, postimpresjoniści a wśród nich Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Egon Schiele.W swoich pracach dąży do oddania chwilowego wrażenia powstałego w zetknięciu z rzeczywistością, której ulotność pragnie zatrzymać na płótnie.

Współorganizatorem wystawy jest Dom Kultury w Kętach. Partneramu lokalnymi Firma Sużyw Sp. z o.o. – Salon Kawy i Wina Kęty, Cukiernia Merta Hecznarowice, “Praga” Kwiaciarnia Anna Bryzek, a patronami medialnymi Fakty Oświęcim, TVK HD oraz Nowa Wieś w Gminie Kęty.

Poniżej próbka prac malarki

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa