polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Tym razem utworzenie nowej placówki będzie możliwe wyłącznie w gminach, w których placówki wsparcia dziennego jeszcze nie funkcjonują. Istniejące placówki będą mogły liczyć na dofinansowanie, pod warunkiem rozszerzenia swojej oferty wsparcia lub zwiększenia dostępnej liczby miejsc.
„Nowością w ramach Programu Regionalnego będzie możliwość skierowania wsparcia na wzmocnienie systemu pieczy zastępczej” – informuje małopolski urząd.
Jakie działania?
Wsparcie rodziny w składanych projektach może polegać m.in. organizowaniu spotkań dla rodzin mających na celu wymianę ich doświadczeń oraz zapobieganie ich izolacji, zapewnieniu rodzinom konsultacji i poradnictwa specjalistycznego, terapii i mediacji, a także tworzenia nowych miejsc opieki i wychowania w nowo tworzonych placówkach wsparcia dziennego czy też zwiększenia liczby miejsc w placówkach istniejących.
„Placówki wsparcia dziennego będą funkcjonowały np. w dni wolne, weekendy czy wieczory, czyli w sposób adekwatny do potrzeb dzieci i rodzin. Dzieci będą mogły liczyć na pomoc w nauce, organizację ich czasu wolnego, zabawę oraz udział w zajęciach rozwijających ich zainteresowania” – informują urzędnicy.
Wsparcie systemu pieczy zastępczej koncentrować się będzie na odejściu od opieki instytucjonalnej na rzecz usług świadczonych w społeczności lokalnej oraz na kształceniu kandydatów na rodziny zastępcze.
– Dzieciom i młodzieży do 18 r. ż. oraz ich rodzinom – Placówkom wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży – Osobom sprawującym rodzinną pieczę zastępczą – Kandydatom na rodziny zastępcze, prowadzącym rodzinne domy dziecka oraz na dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego.
Warto pamiętać, iż projekty skierowane do osób fizycznych w ramach niniejszego konkursu obejmują osoby mieszkające w rozumieniu Kodeksu cywilnego lub pracujące lub uczące się na terenie województwa małopolskiego.
Ogłoszony właśnie nabór to już 7. z kolei, organizowany przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach Poddziałania 9.2.1 Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Do tej pory w 6. konkursach wyłoniono ponad 120 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 280 mln zł! To ogromny strumień środków, dzięki któremu usługi społeczne i zdrowotne w naszym regionie zyskują nowy kształt i nową jakość!
„Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy złożyć za pomocą systemu e-RPO dostępnego na stronie internetowej www.erpo.malopolska.pl. Nabór wniosków będzie prowadzony od 30 sierpnia do 27 listopada 2019 roku” – dodają urzędnicy.