polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Na pustym placu po synagodze znajdującym się w centrum Oświęcimia, przy ulicy Berka Joselewicza powstaje kieszonkowy Park Pamięci. Oprócz drzew, krzewów i kwiatów, znajdzie się też instalacja z historycznymi zdjęciami, modelem Wielkiej Synagogi, a także odsłoniętym fragmentem jej oryginalnej posadzki.
„Na ten cel udało się już uzbierać blisko 300 tysięcy złotych dzięki grantom, lokalnym firmom i instytucjom, wsparciu osób indywidualnych z Polski i zagranicy. Wśród nich mieszkających poza Polską potomków oświęcimskich żydów. Wciąż potrzeba jednak siedem tysięcy złotych” – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.
Mini park powstający w Oświęcimiu będzie również miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów coraz chętniej odwiedzających nie tylko były obóz Auschwitz, ale też oświęcimską starówkę.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu pozyskało blisko 300 tysięcy złotych na stworzenie parku w miejscu przedwojennej wielkiej synagogi. Brakujące siedem tysięcy postanowili zebrać przez serwis zrzutka.pl. Brakuje niewiele – około dwa tysiące złotych.
– magnes z limitowanej edycji z grafiką COEXIST autorstwa Piotra Młodożeńca – podziękowania umieszczone na Facebooku Muzeum Żydowskiego – pocztówka z żyrandolem z podziękowaniami za wsparcie wysłana z Oświęcimia na dowolny adres – zaproszenie na kawę i ciasto w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia (Cafe Bergson) – plakat z limitowanej edycji z grafiką COEXIST autorstwa Piotra Młodożeńca – koszulka z limitowanej edycji z grafiką COEXIST autorstwa Piotra Młodożeńca – komplet czterech publikacji wydanych przez Muzeum Żydowskie – prywatne oprowadzanie po synagodze Chewra Lomdej Misznajot i Muzeum Żydowskim – prywatne oprowadzanie po synagodze Chewra Lomdej Misznajot, Muzeum Żydowskim, cmentarzu i starówce – Twoje imię i nazwisko znajdzie się na tablicy darczyńców w Parku Pamięci
„Dzięki tej kwocie w parku będzie mógł znaleźć się trójwymiarowy model żyrandola, który przez dziesięciolecia dawał światło we wnętrzu świątyni. Jego oryginał został znaleziony dopiero 15 lat temu podczas prac archeologicznych” – dodaje Tomasz Kuncewicz.
Każdy z naszych czytelników może dołożyć swoje „parę groszy”, aby szybko uzbierać potrzebną kwotę. Można to zrobić poprzez stronę zrzutka.pl
Potrzebne jeszcze i tylko siedem tysięcy na park w miejscu wielkiej synagogi