polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
– części wstępnej, plansze 2-5 – prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym, – plansze 6-9 wprowadzają odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, omawiają sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej, – punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkujących na Wołyniu przedstawiają plansze 10-13, – plansze 13-18 prezentują dalszy przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej, – na planszach 19-22 podsumowano wydarzenia na Kresach Południowo-Wschodnich w roku 1943.
Na uwagę zasługuje plansza 20, która opisuje działania ukraińskich Sprawiedliwych. Ekspozycja zawiera spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa. Wystawa zawiera także drastyczne fotografie, ale te dostępne są w części wewnętrznej prostopadłościanów, którą można oglądać przez wizjery umieszczone na wysokości oczu dorosłego człowieka. Premiera wystawy odbyła się w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu 10 lipca 2013 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Katalog wystawy w formie papierowej, opatrzony wstępem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasza Kamińskiego, zawiera fotografie nieprezentowane na wystawie oraz spisy miejsc kaźni.