Więcej czasu na korzystanie z małego ZUS plus

Jola Wodniak  |   Fakty  |   1 sierpnia 2023 17:00
Udostępnij

Od 1 sierpnia przedsiębiorcy, którzy skorzystali lub zamierzają skorzystać z małego ZUS plus, otrzymali możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne przez kolejne 12 miesięcy. 

To jednorazowe rozszerzenie, które obowiązuje przez cały rok 2023

Mały ZUS plus pozwala na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne nawet 4 razy niższych niż na zasadach ogólnych. 

Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest osiągnięcie przez przedsiębiorcę przychodu nie przekraczającego 120 tys. zł w poprzednim roku. Składki są obliczane na podstawie połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z poprzedniego roku. Należy jednak zaznaczyć, że ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS, wyjaśnia, że mały ZUS plus pozwala przedsiębiorcom korzystać z ulgi maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga ma charakter okresowy i wymaga obowiązkowej dwuletniej przerwy. 

Dla nowych przedsiębiorców, ulga stanowi ostatni etap 5,5-letniego okresu preferencji, który obejmuje także ulgę na start i dwuletni pas startowy.

Więcej czasu na korzystanie z małego ZUS plus

W sierpniu wprowadzono wydłużenie maksymalnego okresu korzystania z małego ZUS plus o rok dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z ulgi przez co najmniej jeden miesiąc w 2023 roku.

Jeśli komuś ulga wygasła na początku roku, ma czas na ponowne zgłoszenie się do 31 grudnia tego roku. W zgłoszeniu przedsiębiorca może podać miesiąc powrotu do ulgi, ale nie wcześniej niż od początku następnego miesiąca po dacie zgłoszenia.

Osoby, które obecnie korzystają z ulgi lub zamierzają skorzystać do końca roku, nie będą musiały wyrejestrowywać się po 36 miesiącach, ale dopiero po 48 miesiącach.

Uścińska dodaje, że jeśli takie osoby przerejestrują się w ZUS jako osoby ubezpieczone z kodem ubezpieczenia odpowiadającym małemu ZUS plus, to dla nich maksymalny okres preferencji zostanie liczony jako 48 miesięcy w ciągu kolejnych 72 miesięcy. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy.

Szefowa ZUS szacuje, że w tym roku z wprowadzanego rozwiązania skorzysta 66 tysięcy przedsiębiorców, a także 142 tys. osób w 2024 roku i 105 tys. osób w 2025 roku. 

Maksymalne zmniejszenie wpływów składkowych wynikające z tej zmiany to 2,0 mld zł rozłożone na lata 2023–2025.

 

 

Najnowsze realizacje wideo