Uwierzyła fałszywej córce. Straciła pieniądze

Redakcja eFO  |   Fakty  |   18 lutego 2022 05:10
Udostępnij

86-letnia oświęcimianka uwierzyła fałszywej córce i straciła 15 tysięcy złotych, wszystkie pieniądze, które miała w domu.


„Mamuś, miałam wypadek. Jestem na policji. Grozi mi więzienie. To była moja wina” – oszustka błagała seniorkę przez telefon.

Przekazała też seniorce, że musi wpłacić 80 tysięcy złotych, jako poręczenie majątkowe w kwocie, by wyjść na wolność. Poleciła staruszce przekazać pieniądze obrońcy, który przyjdzie do jej mieszkania. 

„Seniorka posiadała 15 tysięcy złotych oszczędności, które zgodnie z poleceniami fałszywej córki  zapakowała. Po kilkudziesięciu minutach do mieszkania przyszedł mężczyzna któremu przekazała gotówkę” –  informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Policjanci poszukują sprawców i apelują do seniorów, aby w kontaktach z osobami obcymi zachowali wyjątkową czujność i ostrożność.

Ofiarami 

Tego typu przestępstw padają zazwyczaj osoby starsze dysponujące telefonami stacjonarnymi których numery telefonów, a niejednokrotnie także i adresy znajdują się w starych książkach telefonicznych.

 

 

 

„Nie wolno ulegać presji jaką próbują wywrzeć oszuści na osobie która dowiaduje się, że ktoś z rodziny ma poważne kłopoty”

„Należy pamiętać, że bez względu na okoliczności nigdy nie wolno przekazywać pieniędzy obcym osobom, a jeśli podczas rozmowy padnie takie żądanie to trzeba mieć pewność, że dzwoni oszust” – wyjaśnia Jurecka.

 

Trzeba pamiętać, że policja nie przyjmuje pieniędzy na tzw. kaucję.

W każdym takim przypadku należy skontaktować się z członkami rodziny. W przypadku potwierdzenia próby oszustwa należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

„Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz seniorom mieszkającym w sąsiedztwie. Pamiętajmy, że im więcej seniorów świadomych tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych” – dodaje rzeczniczka.