polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 roku było aż 23 540 wypadków drogowych – średnio 65 dziennie, w wyniku których 2491 osób zginęło a 26 463 osoby zostały ranne. 90 proc. z tych wypadków wydarzyło się z winy kierujących.
W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 procent. Wciąż główną przyczyną wypadków z ofiarami śmiertelnymi jest nadmierna prędkość.
Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura podkreślił, że „pijani kierowcy wiozą śmierć. Nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu alkoholu” – zaapelował.
Tydzień św. Krzysztofa jest co roku okazją do nawoływania o zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. W skierowanym do wszystkich użytkowników ruchu drogowego apelu krajowy duszpasterz kierowców ksiądz Marian Midura podkreślił, że św. Krzysztof, patron podróżujących i kierowców, którego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, „wzywa nas do rachunku sumienia – jakimi jesteśmy ludźmi, jako użytkownicy dróg?”.
„Przykład św. Krzysztofa wzywa nas do tego, by popatrzeć na nasze życie, czy my również, także na drodze, innym niesiemy Jezusa, czy niesiemy dobro innym ludziom. Czas zadać sobie pytanie: w jaki sposób kierujemy pojazdem, jak traktujemy innych uczestników ruchu drogowego?” – napisał w apelu krajowy duszpasterz kierowców.
Apel Krajowego Duszpasterstwa Kierowców
Jak przypomniał, o tym, do jakiego dramatu prowadzi jazda po alkoholu, pokazuje choćby ostatni głośny wypadek ze skutkiem śmiertelnym, do jakiego doszło pod Stalową Wolą. Przez pijanego kierowcę życie straciło małżeństwo, które osierociło trzech kilkuletnich synów.
„Niech to dojdzie do nas: Pijani kierowcy wiozą śmierć, bo około 10 procent wypadków śmiertelnych, według statystyk policyjnych, powodują właśnie pijani kierowcy.” – zaznaczył ks. Marian Midura.
„Pijani kierowcy wiozą śmierć. Nigdy nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu nawet najmniejszych ilości alkoholu. Widząc taką osobę, musimy ją powstrzymać, musimy zareagować” – dodał.
Zauważył też, że bierność osób widzących pijanego, gdy wsiada do samochodu, może mieć również konsekwencje jako współuczestnictwo w dokonaniu przestępczego czynu.
W materiałach zamieszczonych na stronie Komendy Głównej Policji wskazano, że zawsze należy dostosować prędkość do warunków na drodze. Policja zaznacza, że dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną.
Ważne, by zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Bezpieczny odstęp czyli taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
Policja przypomina, że na autostradzie, drodze ekspresowej kierujący pojazdem jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.
Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Np. przy prędkości 100 km/godz. odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.
Reklama
🚘Dzisiaj Dzień Bezpiecznego Kierowcy🚘Pamiętaj, że jeśli jestem naszym klientem możesz sprawdzić swój pojazd przed… Posted by Stacja kontroli pojazdów KOS 012 – Jan Sieranc on Sunday, July 25, 2021
🚘Dzisiaj Dzień Bezpiecznego Kierowcy🚘Pamiętaj, że jeśli jestem naszym klientem możesz sprawdzić swój pojazd przed…
Posted by Stacja kontroli pojazdów KOS 012 – Jan Sieranc on Sunday, July 25, 2021