Tak wyglądają płuca po tygodniu na rynku w Oświęcimiu – FILM

Redakcja eFO  |   Fakty,Meteo  |   21 listopada 2019 10:36
Udostępnij

Alarmy smogowe ustawiły 14 listopada na rynku w Oświęcimiu instalacje płuc. Po tygodniu widok jest przerażający, a to dopiero półmetek akcji.

Kilkumetrowy model ludzkich płuc stanął 14 listopada na rynku w Oświęcimiu. Płuca oddychają przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrują zawieszone w nim zanieczyszczenia. Instalacja to efekt działań rzecz czystego powietrza Polskiego Alarmu Smogowego oraz lokalnych alarmów smogowych – oświęcimskiego, chełmeckiego i brzeszczańskiego, a także oświęcimskiego magistratu. Każdy może przyjść na rynek i sprawdzić aktualna jakość powietrza. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa, jak zanieczyszczone jest powietrze, którym na co dzień oddychamy.

Sztuczne płuca na rynku w Oświęcimiu pojawiły się w Dniu Czystego Powietrza

„Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach. Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie” – mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

W Małopolsce spośród pół miliona małopolskich kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tysięcy. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 roku.

Wolna wymiana „kopciuchów” przekłada się na liczne przekroczenia norm jakości powietrza

W roku 2018 najwyższe w kraju stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Nowym Targu – norma została przekroczona 18-krotnie. Drugie na liście miasto to również położona w Małopolsce Sucha Beskidzka – 13-krotne przekroczenie. W tych dwóch miejscach odnotowano również najwyższe w województwie liczby dni z przekroczeniem dopuszczalnych stężeń PM10.

Płuca pierwszego dnia, 14 listopada:

 

O tym, że normy rzeczywiście są przekraczane świadczy stan sztucznych płuc w zaledwie kilka dni po tym, jak ustawione zostały na Rynku w Oświęcimiu. Na zdjęciu niżej doskonale widać, że daleko im do bieli z początku akcji.

„Nasz multimedialny billboard wyposażony jest w przestrzenne płuca, na które naciągnięta została biała tkanina filtracyjna. Za płucami znajdują się wentylatory, które będą stale przeciągać powietrze. W obrysie bilbordu, za szklanym oczkiem schowane zostały małe płuca z czystą tkaniną filtracyjną. Po pewnym czasie będzie można zaobserwować jak bardzo zmienił się kolor płuc” – mówią lokalne alarmy smogowe.

Instalacja wyposażona jest również w stację pomiarową oraz wyświetlacz LED, pokazujący stężenia pyłu PM2.5 i PM10. Bbillboard będzie gościł na oświęcimskim rynku dwa tygodnie – do 28 listopada, później wyruszy w dalszą podróż po Małopolsce. Odwiedzi między innymi Czernichów, Wieliczkę, Zabierzów i Niepołomice, by pod koniec stycznia trafić do Warszawy.

Tutaj można zobaczyć, jak jest po tygodniu:

 

Zdjęcia wykonała Karolina Turza z Oświęcimskiego Alarmu Smogowego

Więcej o akcji:

Model ludzkich płuc stanął na rynku – FILM