polecamy
Życzenia dla Mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Temat mikrobibliotek jest ostatnio modny, małe nieruchomości powstają w różnych miejscach w Polsce. Oświęcimskie wyróżniają się innowacyjnym podejściem do tematu, ponieważ są wykonane i zaprojektowane przez młodzież.
Pomysłodawcą i koordynatorką projektu jest Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu. Wraz z Dorotą Zwolak, Michałem Gawlikiem i oświęcimską młodzieżą zaprojektowali, wykonali i postawili sześć drewnianych domków. Każda z mikrobibliotek jest unikatowa. Pojawiły się w grodzie nad Sołą tuż przed mikołajkami 5 grudnia.
– przed Biblioteką Galeria Książki na jednym ze skwerków, tuż przed budynkiem – na Placu Pokoju niedaleko mostku – na placu zabaw przy ulicy Zagrodowej na Starych Stawach, nieopodal Kolpinga – w Parku Zasole na Osiedlu Zasole – przy placu zabaw na Osiedlu Błonie – przy głównej ścieżce spacerowej na Bulwarach
Aleksandra Meduna, Małgorzata Dziewa, Tomasz Ziajka, Julia Nowrocka, Natalia Uroda, Karolina Gaj, Arkadiusz Herma, Makary Tarasek, Miłosz Faleński, Paulina Jarnot, Gabriela Kościelnik, Katarzyna Leśniak, Katarzyna Sokal, Szymon Protaś, Magdalena Krieger, Dominik Heluszka, Dawid Pastuszek, Mateusz Stankiewicz, Ola Saternus, Krzysztof Kusak
„Do współpracy zaprosiłam Dorotę Zwolak, architektkę oraz Michała Gawlika, majsterkowicza. Pomysł na początku wydawał się absolutnym szaleństwem, ale bardzo zależało mi na tym, aby nie wstawiać gotowych mikrobibliotek, ale nadać temu pomysłowi wymiar społeczny i angażujący mieszkańców” – opowiada Katarzyna Heród – „Udało się uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aby zebrać grupę wystarczyły plakaty po szkołach i formularz googlowski do zapisu. W niecały tydzień mieliśmy komplet, czyli 20 osób. Wspaniałych młodych i kreatywnych ludzi, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie: zaprojektować i stworzyć mikrobiblioteki dla Oświęcimia”.
Wygląd skrzynek od początku do końca jest zamysłem młodzieży. Na początku, podczas Pracowni Projektowej zaprojektowali mikrobiblioteki, inspirowali się sztuką, miejscem i materiałem.
„Później w bibliotecznym garażu i magazynie zorganizowaliśmy plac budowy, tam przekładaliśmy projekty w realne działanie. Docinaliśmy, skręcaliśmy, mierzyliśmy” – relacjonuje Katarzyna – „Później przyszła pora na malowanie naszych mikrobibliotek.
Katarzyna Heród (w środku), Dorota Zwolak i Michał Gawlik na prezentacji mikrobibliotek. Fot. Galeria Książki w Oświęcimiu
Oprócz samego procesu projektowania i wykonywania mikrobibliotek, organizatorzy projektu prowadzili szereg działań informacyjnych. Chcieli uświadomić oświęcimianom, że powstaną malutkie biblioteki. Były to między innymi:
Projekt zakładał, że mikrobiblioteki będą mieć charakter mocno związany z literaturą. Tutaj tez zależało mi na włączeniu mieszkańców w proces wyboru bohaterów. Zorganizowano więc wybory. Każdy uczestnik lekcji, kursów itp., uzupełniał kartę i głosował na ulubionego bohatera literackiego. W sumie oddano 1500 głosów. Zwycięzcami zostali Mały Książe, Mikołajek, Harry Potter, Koziołek Matołek, Kubuś Puchatek i Trzy Świnki. Tych bohaterów grupa umieściła na mikrobibliotekach.
Dla dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Marzeną Rogalską, a dla dzieci cykl warsztatów literackich: z Michałem Zawadką, Joanną Chmielewską i Elizą Piotrowską.
Gra miejska, która w swoim założeniu pełniła dwie funkcje: z jednej strony pokazała mikrobiblioteki, z drugiej strony Oświęcim. Powstała mapa, która ułatwi zwiedzanie miasta szlakiem naszych nieruchomości i która przybliża samą ideę projektu. Powstała mapa dostępna jest też w aplikacji Action Track.