Święto Niepodległości w powiecie

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   11 listopada 2017 06:00
Udostępnij

11 listopada Polacy w całym kraju będą świętować 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowują radosne parady niepodległościowe, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przedstawienia i wiele innych patriotycznych przedsięwzięć.

Uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości w powiecie oświęcimskim:
Chełmek

Andrzej Saternus Burmistrz Chełmka, Rada Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmku oraz Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zapraszają do udziału w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
W programie:
– 8 listopada godz. 12.00 – „XXXI Bieg Niepodległości”. Centrum Sportowe w Chełmku.
– 10 listopada godz. 10.00 – Akademia z okazji święta 11 Listopada. Uroczystość przygotowana przez Samorządowy Zespół Szkół w Bobrku sala widowiskowa MOKSiR.
– 11 listopada godz. 10.00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszej NMP Królowej Polski.
– przemarsz na wzgórze Skała oraz ceremonia złożenia hołdu pod „Pomnikiem „Grunwaldzkim”,
– biesiada patriotyczna w Domu Pamięci Baty.

Gmina Oświęcim

Zespół „Porębianie” oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Trojak” zapraszają na widowisko „Niepodległość pieśnią opowiedziana”. Następnie w piątek, 10 listopada o godzinie 18 w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej.

10.11 – Szkoła Podstawowa we Włosienicy – Uroczysta Akademia

10.11 – Dom Ludowy w Porębie Wielkiej – „Niepodległość Pieśnią Opowiedziana: – widowisko patriotyczno-historyczne

12.11 – Dom Strażaka Rajsko – „Biesiada Patriotyczna.

Kęty

Uroczyste obchody rozpocznie koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Witkowice o godz. 7:30, następnie około godz. 8:00 nastąpi złożenie wiązanek w miejscach pamięci – na grobie nieznanego żołnierza (Rynek), pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego i legionistów w Kętach (Rynek) oraz pod tablicą poświęconą pamięci ofiar obu wojen światowych (parafia pod wezwaniem św. Małgorzaty i Katarzyny). W tych podniosłych chwilach uczestnikom uroczystości towarzyszyć będą Poczty Sztandarowe i delegacje.

Następnie zgromadzeni udadzą się na os. 700-lecia, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św., która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny o 9:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo poprzedzi wspólna modlitwa i złożenie wiązanek kwiatowych pod tablicą ofiar nazizmu i komunizmu. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu autokarem.

Po oficjalnej części obchodów Święta Niepodległości w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach będzie można bezpłatnie zwiedzać stałe ekspozycje w godzinach 12:00-16:00.

W ramach spotkania odbędzie się spotkanie z historią, którego organizatorem jest Grupa Operacyjna „Kęty”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zabytkowej strzelnicy przy ul. Krakowskiej w godz. 10.00 – 15.00.

Na zakończenie, o godz. 19:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się okolicznościowy koncert „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”!

Burmistrz Gminy Kęty zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnej zadumy nad losami naszej Ojczyzny w tym wyjątkowym, świątecznym dniu.

Miasto Oświęcim

W dzień Narodowego Święta Niepodległości w Oświęcimiu przygotowano obok oficjalnych uroczystości, 11-kilometrowy bieg po bulwarach, promocję nowego wydawnictwa Muzeum Zamek, autobus patriotyczny i strefę biało-czerwoną.

Obchody poprzedzone zostaną złożeniem kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz. O godzinie 10 rozpocznie się msza święta za Ojczyznę od mieszkańców miasta w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów. Pół godziny wcześniej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Sanktuarium zapraszają uczniowie oświęcimskich szkół. Później uczestnicy przejdą pod obelisk Niepodległości, a następnie na plac Tadeusza Kościuszki. Tu odbędzie się główna część obchodów narodowego święta.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców, którzy przyjdą w tym dniu na uroczystości, między innymi: VII Bieg Niepodległościowy Jedenastka na 11 listopada i bezpłatne zwiedzanie Muzeum Zamek.

Muzealnicy zapraszają też na warsztaty plastyczne pt. „Biało-czerwoni na zamku”, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami wykonają biało-czerwone kokardy. Zaplanowano też promocję Kroniki Zamkowej „OSVIECIMENSIS”- Studia i materiały do dziejów Oświęcimia” oraz wykład dr hab. Marka Ferenca, „Inwentarz zamku i starostwa oświęcimskiego z 1549 roku”.

Na Rynku Głównym stanie strefa biało-czerwona, gdzie będzie można pomalować twarz w barwy narodowe, otrzymać chorągiewki, naklejki czy wziąć udział w akcji Mamy Niepodległą! W tym dniu po ulicach miasta będzie jeździł Autobus Patriotyczny z przystanku Zasole Pętla do przystanku Dworzec Fabryczny od godz. 8.59.

W autobusie będą bezpłatnie rozdawane flagi oraz odtwarzana będzie muzyka patriotyczna

10 listopada Oświęcimskie Centrum Kultury i młodzież z oświęcimskich szkół zapraszają mieszkańców na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych o godzinie 12. W tym dniu o godz. 16 Urząd Miasta oraz Koło Gospodyń Dwory-Kruki organizują spotkanie patriotyczne przy Mauzoleum rodziny Hallerów w Dworach.

Oświęcim po raz kolejny przyłączył się też do ogólnopolskiej akcji Mamy Niepodległą, która polega na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem akcji jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Fundacja Rodziny Rodziny Józefa Piłsudskiego, a partnerem Poczta Polska. Kartki będą dostępne w strefie biało-czerwonej.

Z kolei od 7 do10 listopada będzie je można odbierać w Urzędzie Miasta Oświęcim przy ulicy Zaborskiej 2 w Wydziale Promocji Miasta, na 3 piętrze, w pokoju 47 (w godzinach urzędowania).

Zator

 

 

Więcej uroczystości w powiecie: