ŚWIAT. Yad Vashem i Google zachowują dziedzictwo archiwów Holokaustu

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   27 stycznia 2011 18:33
Udostępnij

By uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, przypadający 27 stycznia, Instytut Yad Vashem i Google ogłosiły strategiczne partnerstwo, którego celem jest ułatwienie i zachowanie swobodnego dostępu do największej kolekcji historycznej upamiętniającej Holokaust.

Archiwum w Jerozolimie gromadzi dokumentację, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz prace badawcze, a także dba o właściwy przebieg wszelkich obchodów rocznicowych dotyczących Holokaustu na świecie. Od dzisiaj kolekcja fotografii zgromadzona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem będzie znacznie łatwiej dostępna dla ludzi z całego świata. Internauci będą mogli nie tylko zapoznać się z archiwami zdjęć, ale także dzielić się swoimi przeżyciami i historią na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Ten sposób prezentacji zbiorów muzeum będzie szczególnie przydatny dla wszystkich zainteresowanych historią Holokaustu, a także dla tych, które chcą poznać prawdę o swoich przodkach.

Inicjatywa Instytutu Yad Vashem i Google ma na celu nie tylko udostępnienie obecnych zbiorów muzeum znacznie większej liczbie odbiorców, ale także na rozpoznanie przedstawionych historii, identyfikację ludzi przedstawionych na fotografiach i przesłanie swoich własnych historii związanych z Holokaustem.

Od dzisiaj, 130 000 zdjęć z archiwów Yad Vashem będzie można zobaczyć online w pełnej rozdzielczości. To tylko pierwszy krok w kierunku zamieszczenia rozległych archiwów Yad Vashem w całości online.

W celu pracy nad dokumentami i przygotowaniu ich cyfrowych wersji, firma Google wdrożyła eksperymentalną metodę rozpoznawania pisma (OCR – optical character recognition). Przygotowanie cyfrowych kopii materiałów zgromadzonych w Yad Vashem ma na celu umożliwie łatwego dostępu do tych materiałów, a także umożliwi szybsze wyszukiwanie konkretnych treści w zasobach archiwum.

– Szukaliśmy rozwiązania, które sprawi, że olbrzymia ilość danych, jakimi dysponują nasze archiwa stanie się łatwo dostępna i możliwa do szybkiego przeszukania dla ludzi na całym świecie – mówi Avner Shalev, dyrektor Instytutu Yad Vashem. – Google jest ważnym  partnerem w realizacji naszej misji. Dzięki nim, możemy dotrzeć do nowych grup odbiorców, przede wszystkim ludzi młodych, umożliwiając im zabrania głosu w światowej dyskusji o Holokauście.

– Już od jakiegoś czasu pracujemy w Google nad przeniesieniem światowego dziedzictwa historycznego i kulturowego do sieci. Internet jest idealnym narzędziem, które nigdy nie pozwoli zapomnieć o ważnych dokumentach gromadzonych w archiwach – tłumaczy Yossi Matias, dyrektor w Centrum Badawczo-Rozwojowym Google w Izraelu. Cieszymy się, że mogliśmy pracować nad projektem z najbardziej znanym na świecie archiwum Holokaustu.

Założony w 1953 roku Instytut Yad Vashem zgromadził największe zbiory fotografii, wspomnień, pamiętników i materiałów dokumentalnych na temat Holokaustu.

Dzisiejsze ogłoszenie jest częścią długotrwałego partnerstwa i współpracy Instytutu Yad Vashem i Google. Dwa lata temu Google założyło kanał YouTube, aby pokazać serię filmów uwieczniających wspomnienia osób, które przeżyły Holokaust.

By obejrzeć kanał Yad Vashem należy kliknąć w strzałkę 

Kolekcja zdjęć jest dostępna po kliknięciu strzałki  
{jathumbnail off}

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .