Śmieciowy elementarz

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   21 maja 2019 16:22
Udostępnij

Do pojemników na śmieci i altanek śmietnikowych trafia wszystko. Nawet to, co nie powinno. Dlatego oświęcimski magistrat opublikował śmieciowy elementarz.

Urząd Miasta Oświęcimia tłumaczy, że przypomina „ogólne zasady gospodarowania odpadami komunalnymi” ze względu na „niekorzystne zjawisko związane z negatywną estetyką altan śmietnikowych”.

O czym zatem przypomina publikacja w sześciu składających się na nią punktach? W pierwszym o tym, by odpady nadające się do segregacji wrzucać do specjalnie w tym celu przygotowanych pojemników, tzw. dzwonów, a nie do kontenerów na pozostałe śmieci.

Następnie samorząd pisze o dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicach Bema i Szewczyka. Tam powinny trafiać odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, chemikalia, zużyte opony z samochodów osobowych, odpady remontowe i inne pochodzące z gospodarstw domowych. Mieszkańcy miasta nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów.

W dwóch kolejnych akapitach czytamy, że „odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpady wielkogabarytowe i inne należy dostarczać do PSZOK lub magazynować w taki sposób, aby zapewnić dostęp do pojemników i nie pogarszać estetyki miejsca zbierania odpadów”, oraz że „odpady przeterminowanych leków można bezpłatnie oddać w 11 aptekach w mieście”.

Punkt piąty przypomina, że nie wolno do pojemników na „zwykłe” śmieci wyrzucać odpadów remontowych, m.in. gruzu. Należy je dostarczyć do PSZOK, najlepiej w specjalnych wytrzymałych workach, które należy kupić.

Ostatni punkt jest najbardziej oczywisty i mówi, że „odpady komunalne zmieszane należy wrzucać do pojemników znajdujących się w altanach śmietnikowych lub innych wyznaczonych miejscach”. Informuje też, że pojemniki są opróżniane co najmniej trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki.

„Należy pamiętać, że estetyka miejsca zbierania odpadów komunalnych zależy głównie od mieszkańców, którzy z niego korzystają. Pozostawianie odpadów wielkogabarytowych, remontowych w altanach śmietnikowych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie generuje nie tylko dodatkowe koszty systemu, ale również ma negatywny wpływa na estetykę całego terenu” – czytamy w ostatnim akapicie śmieciowego elementarza.

Zobacz również:

Meble w altankach śmietnikowych to norma – FOTO

 

Najnowsze realizacje wideo