Słodki problem. Cukrzyca typu 2 – FILMY, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   11 maja 2018 09:09
Udostępnij

Nie wybiera płci ani wieku, źle zdiagnozowana lub źle leczona prowadzi do zaburzeń widzenia, uszkodzenia nerek, powikłań w układzie krążenia.

Cukrzyca typu 2., cichy zabójca, który rozwija się latami i najczęściej dotyka osoby starsze, które mają nadwagę, wysoki cholesterol i mało się ruszają.

W Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przypada 200 nowych zachorowań. Ryzyko zachorowania w dorosłym życiu na cukrzycę typu 2. jest większe u osób, które miały nadwagę w okresie dziecięcym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze wykazali, że im dłużej utrzymuje się nadwaga u dziecka, tym wyższe jest ryzyko zachorowania. U otyłych nastolatków ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. rośnie o 51 procent. Natomiast u dzieci mających nadwagę od 7. roku życia do okresu dorosłości, ryzyko to rośnie czterokrotnie między 30. a 60. rokiem życia.

Cukrzycy typu 2. niejednokrotnie można zapobiec poprzez zmianę trybu życia i sposobu odżywiania. Sygnałem ostrzegawczym jest zawsze podwyższony poziom glukozy we krwi. Dlatego w czwartek w Powiatowym Zespole nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, mieszkańcy osiedla Zasole i okolic mieli okazję, aby bezpłatnie dokonać pomiaru poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego.

Organizatorem akcji było Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, natomiast pomiaru dokonywała Wioletta Cyran, pielęgniarka z Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.

„Dieta obfitująca w słodycze, napoje gazowane i jedzenie typu fast-food oraz brak aktywności fizycznej skutkują rozwojem cukrzycy. W Polsce z nadwagą zmaga się 16 procent nastolatków, a co trzeci ośmiolatek ma nadwagę i nadciśnienie tętnicze” – mówi pani Wioletta.

Badanie skierowane było do osób w wieku 40-65 lat, ale skorzystały z niego również młodsze osoby, którym zależało, aby skontrolować swoje parametry.

„Od dawna miałam zamiar sprawdzić swój poziom cukru, ale u lekarza wiecznie trzeba stać w kolejce. Cieszę się, że teraz miałam taką okazję” – mówi Edyta, uczennica PZ nr 4.

Podczas pomiaru uczennice Ekonomika: Ola, Wiktoria i Klaudia przeprowadzały ankietę dotyczącą oceny ogólnego stanu zdrowia i poziomu świadomości dotyczącego profilaktyki cukrzycy typu 2.

W ankiecie wzięły udział 32. osoby. Wśród szesnastu osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, połowa codziennie zjada słodycze. Podobne wyniki są w grupie wiekowej 51- 59 lat. Pięć na dwanaście osób codziennie spożywa słodycze.

Spośród osób najstarszych biorących udział w ankiecie (60-65 lat), dwie na cztery osoby codziennie wprowadzają słodycze do swojego jadłospisu. Na pytanie o słodzenie napojów, aż czternaście osób odpowiedziało twierdząco.

Największa świadomość dotycząca negatywnego wpływu cukru na organizm człowieka jest w najmłodszej grupie badanych (40 do 50 lat). Na szesnaście osób, trzynaście nie słodzi napojów.

W grupie 51 – 59 lat na dwunastu badanych tylko cztery osoby piją wodę. W odpowiedzi na pytanie o rodzaj aktywności fizycznej, większość wybiera spacery i jazdę na rowerze. Spośród wszystkich ankietowanych, cztery osoby palą tytoń.

Wyniki badań poziomu glukozy we krwi u wszystkich badanych były prawidłowe. Stwierdzono jedynie niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego u siedmiu osób w tym u czterech w grupie wiekowej 51 do 59 lat.

Autorką tekstu jest Agnieszka Pilarczyk-Wawręty, nauczycielka PZ nr 4 w Oświęcimiu

Jola Wodniak z eFO podczas badania poziomu glukozy:

 

Na badania zgłosił się także Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski:

 

Komentarze
  • 13 maja 2018 00:00

    obo

    Drogi Panie starosto zamiast urządzać pokazy i pogadanki pod parasolem zadbałby Pan o lekarzy diabetologów w mieście i powiecie OŚWIĘCIM.Czy wie PAN ilu lekarzy diabetologów ma Pan w powiecie ??? Napiszę słownie dużymi literami CZTERECH .JEDEN NIE PRZYJMUJE NOWYCH PACJENTÓW,DO DRUGIEGO KOLEJKA TO SZEŚĆ SIEDEM MIESIĘCY.NIE LICZĘ PRYWATNYCH PRAKTYK(NIE KAŻDEGO STAĆ NA 100 ZŁ LUB WIĘCEJ I LEKI NA 100% .PROSZĘ O TO ZADBAĆ A NIE ZAJMOWAĆ SIĘ POKAZAMI NIKOMU NIE POTRZEBNYMI.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.