polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fundacja Pomocy Społecznej w Brzeszczach zorganizowała konferencję „Biznes społecznie odpowiedzialny”. Tematem przewodnim była kwestia stworzenia w Skidziniu całodobowego domu opieki dla osób starszych.
Ośrodek mógłby powstać w zabytkowym dworku skidzińskim. Jednak remont i adaptacja obiektu będzie niezwykle kosztowna. Konieczna była dyskusja na temat montażu finansowego.
– W konferencji, którą poprowadziła prezes fundacji Danuta Zalwowska, wzięła udział godna reprezentacja samorządowa, jak i podmiotów odpowiedzialnych za walkę z bezrobociem. Niestety nikt z zaproszonych przedstawicieli lokalnego biznesu nie przybył na spotkanie. A szkoda, ponieważ konferencja mogła stać się dobrym pomostem do budowania trójkąta partnerstwa, opartego o samorząd, organizację pożytku publicznego i rodzimy biznes – ocenia Ryszard Tabaka, rzecznik starosty oświęcimskiego. Na ten mechanizm zależności i współpracy Danuta Zalwowska powoływała się nie raz.
– W latach 90. byłem jednym z inicjatorów utworzenia w Oświęcimiu, w miejscu dawnego żłobka, dziennego domu opieki nad osobami starszymi. Do tej pory znakomicie funkcjonuje. Uważam, że tego typu inicjatywy, jak utworzenie w Skidziniu domu dla osób starszych, są niezwykle cenne i potrzebne naszej społeczności. Innym ważnym elementem godnym pochwalenia, to ochrona przed dewastacją obiektu historycznego – mówi Józef Krawczyk, starosta oświęcimski.
Dworek przeszedł już w ręce Fundacji Pomocy Społecznej w Brzeszczach.
– W tym budynku po wojnie była rolnicza spółdzielnia produkcyjna. Następnie przekazano go gminie i utworzono mieszkania komunalne. W ciągu kilku ostatnich lat doszliśmy do wniosku, że jest bardzo duże zainteresowanie tym obiektem, który wymagał gruntownego remontu. Jego głównym atutem jest znakomita lokalizacja i możliwość adaptacji na przykład na centrum konferencyjne z bazą noclegową. W czasie przygotowywania przetargu pojawiła się pani prezes fundacji i w efekcie rozmów budynek dworku został użyczony. Jednak fundacja jest zobligowana do wykazania się pewnymi działaniami i zdobycia środków zewnętrznych – tłumaczy Teresa Jankowska, burmistrz Brzeszcz.
Fundacja zaplanowała remont i dobudowę skrzydła, tak aby z budynku o kształcie litery L powstał obiekt o formie litery U. Zamieszkałoby w nim 60 starszych osób, cierpiących na schorzenia uniemożliwiające samodzielne funkcjonowanie. By jednak umowa użyczenia dworku nie została rozwiązana, fundacja musi znaleźć pieniądze i rozpocząć prace do grudnia tego roku.
” Konieczna była dyskusja na temat montażu finansowego”. „A szkoda, ponieważ konferencja mogła stać się dobrym pomostem do budowania trójkąta partnerstwa”. „W ciągu kilku ostatnich lat doszliśmy do wniosku, że jest bardzo duże zainteresowanie tym obiektem, który wymagał gruntownego remontu” – tłumaczy Teresa Jankowska
Trójkąty partnerskie zawsze są SUPER
Chociaż po ,,dogłębnej”analizie nie wiem czy czworokąt partnerski nie byłby większym wyzwaniem.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.