Robotnicy przymusowi. Zapomniane ofiary III Rzeszy

Jola Wodniak  |   Fakty  |   18 września 2023 12:40
Udostępnij

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do udziału w konferencji poświęconej przymusowej pracy na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych przez Niemcy. 

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie

„Polscy robotnicy przymusowi w zdecydowanej większości trafili na roboty do Trzeciej Rzeszy nie z własnej woli. Złapani na publicznych obławach nie mogli nawet powiadomić rodzin o deportacji. Zanim przydzielono Polaków do fabryk i gospodarstw rolnych poddano ich upokarzającym badaniom lekarskim pod kątem fizycznej wydajności i chorób zakaźnych. Sama praca na rzecz wroga była jednym pasmem cierpień. Polaków traktowano bez wyjątku jako rasowo małowartościowych ludzi” – pisze dr Katarzyna Woniak, jedna z prelegentek. 

Dowód na to, to np. obowiązek noszenia na piersi naszytej na ubranie litery „P”. Brak identyfikatora groził surowymi konsekwencjami.  

Oprócz czterech wystąpień naukowców zajmujących się tematem robót przymusowych, w trakcie wydarzenia zostanie zaprezentowany film złożony z fragmentów relacji świadków historii, robotników przymusowych. 

Relacje znajdują się w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Wątek lokalny będzie również mocno zaznaczony w wystąpieniu dr. Piotra Setkiewicza poświęconym pracy przymusowej w IG Farben.

Konferencja rozpocznie się w czwartek 21 września o godz. 11 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Będzie również transmitowana na żywo w internecie na stronie www.muzeumpamieci.pl

Osoby zainteresowane osobistym udziałem prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 18 września 2023 r. Tel. 33 447 40 84, e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl” – zachęcają organizatorzy.

 

Oryginalna fotografia znajduje się w Labiryncie Pamięci na wystawie stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

 

 

Program konferencji 

Godz. 11.00 

Otwarcie, powitanie gości

Godz. 11.10 

Dr Mariusz Solarz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie 

„Przymusowa praca na terenie III Rzeszy podczas II wojny światowej. Wprowadzenie.”

Godz. 11.50 

Dr hab. Grzegorz Bębnik, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

„Ofiary Intelligenzaktion na ziemiach wcielonych do prowincji śląskiej w systemie obozowym i pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy. Wstępne podsumowanie.”

Godz. 12.30 

Przerwa kawowa

Godz. 12.45

Relacje robotników przymusowych (fragmenty). Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej 

Godz. 12.55

Dr Piotr Setkiewicz, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau 

„Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej i inni robotnicy przymusowi w IG Farben.”

Godz. 13.35 

Dr Katarzyna Woniak, Centrum Studiów Polonoznawczych Uniwersytet w Halle 

„Między upokorzeniem a nadzieją. Emocje polskich robotników przymusowych.”

 

Zdjęcie i identyfikator Marii Zamarlik z czasów przymusowych robót w Niemczech. Niemiecka okupacja – 1944 r./Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej | Dar Zofii Gałuszki

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .