polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Monika Szymeczko i Aleksander Siuta z projektem uchwały obywatelskiej o Oświęcimskim Budżecie Obywatelskim. Fot. Polska 2050
Agitację za budżetem obywatelskim z miejskiej kasy rozpoczął Jan Adamaszek, radny miejski. Zbierał podpisy wraz z Maciejem Klimą związanym ze stowarzyszeniem KOS 2018.
Następnie do akcji przystąpili Monika Szymeczko i Aleksander Siuta, członkowie Stowarzyszenia Polska 2050. Zawiązali komitet inicjatywy uchwałodawczej, zebrali ponad 300 podpisów mieszkańców Oświęcimia i złożyli na ręce przewodniczącego rady miasta projekt uchwały „w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego”. Rajcy zajmą się nim na sesji 29 listopada.
„Istotą budżetu obywatelskiego jest wydzielenie z budżetu miasta części pieniędzy i oddanie decyzji o ich przeznaczeniu bezpośrednio w ręce mieszkańców” – mówi Monika Szymeczko.
Jednocześnie wyjaśnia, że utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe w miastach na prawach powiatu, ale również wiele mniejszych miast zdecydowało się na ich wprowadzenie w trosce o dobro mieszkańców.
„W ramach wydzielonej puli 300 tysięcy złotych mieszkańcy mogliby zgłaszać własne propozycje zadań do realizacji przez miasto. Chodzi nie tylko o remonty czy inwestycje na terenach miejskich. Z budżetu obywatelskiego mogłyby zostać sfinansowane wskazane przez mieszkańców wydarzenia kulturalne, sportowe, warsztaty czy zajęcia tematyczne” – dodaje oświęcimianka.
Działacze Stowarzyszenia Polska 2050 oparli zaproponowany regulamin Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego na doświadczeniach zza miedzy, a konkretnie z Chrzanowa, gdzie budżet obywatelski funkcjonuje od 2018 roku.
„Dajmy oświęcimianom budżet obywatelski. To doskonałe narzędzie, które służy nie tylko zaspokajaniu potrzeb lokalnej społeczności, ale także aktywizacji mieszkańców na rzecz rozwoju miasta. Pamiętajmy o młodzieży, która dziś tak chętnie myśli o ucieczce do dużych aglomeracji, a przecież także u nas może mieć poczucie sprawczości i możliwość rozwijania własnych pasji” – zachęca Aleksander Siuta.
Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, jak wynika z jego stanowiska do projektu uchwały, nie jest entuzjastą przyjęcia inicjatywy Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego. Tłumaczy, że w mieście budżet obywatelski tworzą od 2012 roku Społeczne Inicjatywy Rad Osiedli.
Więcej informacji na temat projektu uchwały, opinii i stanowisk, można przeczytać TUTAJ.
„Zachęcam mieszkańców, którym zależy na Oświęcimskim Budżecie Obywatelskim, by przyszli na sesję rady i posłuchali, co władze miasta i radni mówią na temat tej inicjatywy. Chodzi przecież o nasze wspólne pieniądze, pieniądze każdego mieszkańca Oświęcimia” – apeluje Jan Adamaszek, który rozpoczął batalie o miejski budżet obywatelski.