Przebudowa lodowiska coraz bliżej

Redakcja eFO  |   Fakty  |   24 maja 2023 15:24
Udostępnij

W 2024 roku miłośnicy hokeja, łyżwiarstwa figurowego i ślizgawek poznają koncepcję przebudowy i rozbudowy hali lodowej w Oświęcimiu.

Konkurs na opracowanie tej koncepcji samorząd miasta ogłosił wraz z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych nagrody i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu przebudowy lodowiska. Na jego stworzenie będzie miał czas do połowy 2025 roku.

„Przed nami największe wyzwanie, jakie postawiliśmy sobie jako samorząd na najbliższe lata. Lodowisko to symbol naszego miasta, a takie dyscypliny jak hokej czy łyżwiarstwo figurowe promują Oświęcim. Obiekt funkcjonuje już prawie od 60 lat. Upłynęło więc sporo czasu, a wszyscy wiemy jak dzisiaj wygląda. Chcemy go dostosować pod względem wizerunku i funkcjonalności do wymogów XXI wieku i do innych nowoczesnych aren w kraju czy w Europie. Ustaliliśmy więc zakres inwestycji, co powinno się zmienić, ulec przebudowie lub dobudowie, jakie funkcje obiekt powinien pełnić. Teraz czekamy na zgłoszenia do konkursu i końcowy efekt w postaci koncepcji, a później projektu budowlanego” – tłumaczy Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Inwestycja będzie ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym. Miejski budżet nie jest w stanie jej sprostać. Dlatego też samorząd będzie musiał pozyskać fundusze pozabudżetowe, na przykład ze Skarbu Państwa lub Unii Europejskiej.

„By takie działania przeprowadzić niezbędna jest dokumentacja projektowa, która pokaże zakres koniecznych prac oraz koszt inwestycji. Jej rozpoczęcie nie będzie proste, bo w grę wchodzą duże pieniądze, ale po to są wyzwania, aby je osiągnąć. Wierzę, że w następnej kadencji rozpoczniemy przebudowę hali lodowej” – mówi prezydent Chwierut.

Założenia zakładają przebudowę zarówno trybun, jak i całego zaplecza sportowego, korytarzy i strefy kibica. Widownia ma być przygotowana dla co najmniej trzech tysięcy osób. Będzie też miejsce dla punktów gastronomicznych.

Obok istniejącego lodowiska miasto planuje wybudować nową pełnowymiarową taflę treningową z 300 miejscami dla widzów. Ten obiekt ma powstać w pierwszej kolejności, by zapewnić ciągłość szkolenia na czas inwestycji.

Hala będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma przy niej też powstać parking z około 300 miejscami dla samochodów i autokarów.

„Na przygotowanie konkursu, dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim i nagrody miasto zabezpieczyło 2,5 miliona złotych” – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.