Pryszczyca. Panikować nie należy, ale uważać trzeba

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   22 kwietnia 2025 12:50
Udostępnij

W Polsce nie ma pryszczycy, ale wystąpiła u naszych sąsiadów – na Węgrzech i Słowacji. Służby apelują o wzmożoną ostrożność.

Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski, apeluje do posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych o zachowanie szczególnej czujności. Za wszelkie działania profilaktyczne i kontrolne w terenie odpowiedzialni są m.in. powiatowi lekarze weterynarii.

Pryszczyca to choroba zakażna zwierząt parzystokopytnych. Obejmuje całe stada, a nie poszczególne osobniki. Charakterystyczne objawy to gorączka, spadek tzw. nieśności i brak apetytu.

„Później pojawiają się pęcherze na języku, w jamie gębowej, racicach i to wszystko później pęka, po czym następuje owrzodzenie” – opisuje obrazowo na prośbę Faktów Oświęcim Agnieszka Stachera, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu.

Takie przypadki należy niezwłocznie zgłosić do wójta lub burmistrza, starosty, powiatowego lekarza weterynarii. Wszyscy hodowcy powinni o tym wiedzieć, gdyż postępowanie w przypadku zwierzęcych chorób zakaźnych wynika z przepisów sanitarnych i weterynaryjnych.

A co my, zwykli zjadacze chleba, powinniśmy robić? Jeśli prowadzimy higieniczny tryb życia, nie musimy niczego zmieniać. Pandemia koronawirusa nauczyła nas często i dokładnie myć ręce i tego się należy trzymać.

Z pewnością nie należy kupować mięsa i innych produktów odzwierzęcych z nieznanego, niepewnego źródła. To jednak zachowanie bezpieczne nie tylko w razie zagrożenia pryszczycą, ptasią lub świńską grypą, ale norma obowiązująca zawsze.

„Panikować nie należy, ale uważać zawsze trzeba” – apeluje lek. wet. Agnieszka Stachera.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Maj 2025
Pn.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.Niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .
close