polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Filozof Stanisław Krajewski zrezygnował z zasiadania w radzie muzeum Auschwitz po powołaniu do tejże rady Beaty Szydło. Fot. Paweł Wodniak / archiwum
Stanisław Krajewski, to polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce, profesor zwyczajny na wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, do niedawna przewodniczący rady naukowej instytutu filozofii UW.
Po informacji „Gazety Wyborczej” o powołaniu do rady muzeum Auschwitz Beaty Szydło, byłej premier, obecnej posłanki do Parlamentu Europejskiego, profesor Krajewski napisał list do ministra Piotra Glińskiego.
Treść listu cytuje „Wyborcza” w dzisiejszym wydaniu internetowym:
„Do ministra Piotra Glińskiego. Dzisiaj dowiedziałem się (z prasy), że zostałem powołany na kolejną kadencję (2021-25) do Rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyraziłem kiedyś na to zgodę, będąc w kontakcie z dyrekcją Muzeum. Jednak okazało się, że tym razem obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu znalazła się tam pani Beata Szydło. Rozumiem to jako upolitycznienie rady. W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach. Rezygnuję zatem z członkostwa w tej radzie. Stanisław Krajewski” – czytamy w liście.
Stanisław Krajewski w rozmowie z „GW” przyznał, że było dla niego zaskoczeniem, iż o pełnym składzie rady dowiedział się z artykułu w gazecie, a nie od Ministerstwa Kultury
„Do tej pory ta rada nie budziła emocji, bo składała się głównie z ekspertów zajmujących się historią czy konserwacją zabytków. Nie było w niej osób z klucza politycznego, co trudno powiedzieć o Beacie Szydło” – powiedział profesor Krajowski w rozmowie z „Gazetą”. Dodał też, że nie bez znaczenia dla muzeum Auschwitz jest niepowoływanie od trzech lat nowego składu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przez premiera RP.
Beata Szydło w radzie muzeum Auschwitz-Birkenau