polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Uczennice Ekonomika z Dorotą Kram (w środku) i Karoliną Lewicką-Pyrz (pierwsza z lewej). Fot. Ekonomik
Tytoń, to używka, po którą sięgają nie tylko dorośli, ale także nastolatki. Chociaż papierosy można kupić wyłącznie jako osoba pełnoletnia, zawsze znajdzie się ktoś z dowodem osobistym, kto kupi paczkę trucizny małolatowi.
To hasło wydaje się być wyświechtane, ale, niestety, jest prawdziwe. Dlatego też należy się bardzo mocno zastanowić przed puszczeniem pierwszego dymka, a gdy papieros weźmie górę nad rozumem, nad rzuceniem zgubnego nałogu. Bowiem palenie papierosów kojarzy się nie tylko z niemiłym zapachem z ust, żółtymi zębami i paznokciami. Palacze żyją od kilku do kilkunastu lat krócej.
„Od czterech do 25 razy częściej umierają z powodu chorób oskrzeli i rozedmy płuc. Od trzech do 10 razy są bardziej narażeni na raka ust, a ryzyko raka żołądka wzrasta u nich od 50 do 100 procent. Mają od trzech do 18 razy częściej raka krtani. Umierają dziewięć razy częściej na raka przełyku, a pięć razy częściej na raka trzustki. Aż 10 razy bardziej narażeni są na raka pęcherza moczowego i o trzydzieści procent mają zwiększoną podatność na złamania kości. U palących kobiet wcześniej pojawia się menopauza oraz częściej rodzą się wcześniaki, dzieci o zbyt niskiej masie ciała, ogólnie słabsze i łatwiej zapadające na różne choroby” – wylicza Agnieszka Pilarczyk-Wawręty, nauczycielka z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu.
„Tytoń jest jedną z najpowszechniej używanych substancji psychoaktywnych na świecie. Powoduje silne uzależnienie fizyczne, psychiczne i społeczne, silniejsze niż inne substancje objęte kontrolą. Zespół uzależnienia od nikotyny jest jednostką chorobową uznaną przez Światową Organizację Zdrowia” – przekonywała uczniów Dorota Kram z oświęcimskiego Sanepdiu, która odwiedziła Ekonomika ze swoją współpracownicą Karoliną Lewicką-Pyrz odwiedziły naszą szkołę.
Młodzi ludzie nie tylko wysłuchali wykładu o szkodliwości palenia. Mieli bowiem także możliwość zbadania tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego smokerlyzerem.
„Pomiar stężenia tlenku węgla pozwala na ocenę stopnia narażenia na dym, w szczególności u aktywnych palaczy” – tłumaczyła Karolina Lewicka-Pyrz, którs wykonywała to badanie.
„Wszystkim rzucającym palenie życzymy wytrwałości w nowym postanowieniu, a niepalącym oddychania świeżym powietrzem. Trzymamy kciuki!” – stwierdziła społeczność szklana Ekonomika. Fakty Oświęcim przyłączają się do tych życzeń.