POWÓDŹ. Pompowanie wody z budynku bez zabezpieczenia może być niebezpieczne

Nieumiejętne pompowanie wody może doprowadzić do poważnego uszkodzenia budynku. Zwłaszcza gdy projektanci popełnili błędy w postaci braku dostatecznego rozeznania układu warstw nośnych gruntu, wadliwie zaprojektowali posadowienie i dylatację budynku.
Informację na temat zagrożeń przy pompowaniu wody z zalanych domostw przekazał poprzez rzecznika starostwa Sławomir Teda, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Oświęcimiu.
Ruchy wód gruntowych i napływowych powodują podmywanie budynków. Zjawisko to występuje przede wszystkim przy posadowieniu budynku na gruntach słabo przepuszczalnych. Powstają wówczas spękania i znaczne rysy w fundamentach, ścianach i w stropach. Rozwarcie tych rys i spękań jest ściśle związane z wielkością osiadania budynku.
Te zarysowania spowodowane pompowaniem wody z głębokiego wykopu bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogą nawet spowodować usuwanie się gruntu spod budynku. Podobnie jest przy pompowaniu z piwnic przy dużej różnicy poziomu wody właśnie w piwnicy i na zewnątrz obrysu fundamentów oraz przy braku płyty dennej.
– Wypompowywanie wody w takim przypadku nie daje zamierzonego efektu, gdyż poziomy zwierciadła wody wyrównują się, a napływająca z zewnątrz woda wypłukuje cząstki gruntu spod fundamentu – informuje inspektor. {loadposition tekst2}
Wiele domów powstawało bez dostatecznego rozeznania układu warstw gruntu. Tę kwestię potęguje często wadliwe wykonawstwo podziemnych części budynku.
– Do najczęściej spotykanych błędów należy zaliczyć wykonywanie budynku niezgodnie z dokumentacją, stosowanie materiałów złej jakości i zbyt niskiej wytrzymałości, a w przypadku przekopania – zasypywanie przekopów luźną ziemią zamiast chudym betonem – pisze Sławomir Teda.
Najnowsze realizacje wideo
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.
Anonim
jest to właśnie popełniany błąd, ludzie żądają a strażacy pompują – nie pompuje się wody z piwnic jak poziom wód gruntowych jest wysoki grozi to rozerwaniem fundamentów!!!
Anonim
Nie rozumiem pewnej sprawy: nie wolno odprowadzać wody, gdy jest ona poniżej poziomu wód gruntowych. Dlaczego więc można wykonać drenaż wokół budynku, skoro jest on wykonany na poziomie podłogi piwnicy (czyli zwykle co najmniej metr poniżej poziomu działki), a tymczasem podczas powodzi lub intensywnych opadów woda nasącza grunt niemalże na poziomie działki (a nie na poziomie podłogi w piwnicy). Czy woda ściągająca z działki do opaski i stamtąd np. pompowana do kanalizacji nie narusza gruntu?