polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dokładnie o godzinie 9 rano blisko 430 tys. uczniów z trzecich klas gimnazjum z całej Polski rozpoczęło zmagania z testem, sprawdzającym ich wiedzę humanistyczną. Motywem przewodnim tegorocznego sprawdzianu był patriotyzm.
Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich gimnazjalistów. Uzyskane na teście humanistycznym i matematyczno-przyrodniczym punkty będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Sprawdzian z języka angielskiego ma sprawdzić znajomość tego języka i nie ma wpływu podczas rekrutacji.
Głównym motywem części humanistycznej był patriotyzm. Oprócz odpowiedzi na pytanie czym on jest, musieli opisać patriotyzm lokalny oraz sposób jego pojmowania przez znane osoby. Gimnazjaliści zmierzyli się również z polskim hymnem.
W samym Samorządowym Zespole Szkół w Gorzowie do testu przystąpiło 25 gimnazjalistów. Większość piszących określiła test jako łatwy. Główne Ci, którzy z zamiłowania interesują się historią. – Test był w miarę prosty. Jeżeli ktoś lubi historię, to dla niego był wręcz idealny. Jak dla mnie tego przedmiotu było trochę za dużo. Myślę jednak, że mogę być zadowolony z tego, co napisałem – mówi Marek Soszka, gimnazjalista z Gorzowa.
Coraz częściej toczą się dyskusje nad zmianą szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Głównie podkreśla się potrzebę większego nacisku na szkoły zawodowe i techniczne. Wśród pomysłów pojawił się nawet ten z likwidacją liceów ogólnokształcących. – Uważam, że nie powinno się likwidować liceów ogólnokształcących. Mimo to trzeba iść w kierunku szkół zawodowych i technicznych bo jest takie zapotrzebowanie na rynku pracy. Większość uczniów naszego gimnazjum planuje iść do liceum, ale w dużym stopniu wynika to ze zbyt małej oferty techników – mówi Lucyna Elżbieciak, dyrektorka szkoły w Gorzowie.
W środę gimnazjaliści zmierzą się z testem matematyczno-przyrodniczym, w czwartek z językiem obcym.
Felieton dotyczący patriotyzmu w dziale Widziane z dalsza
Doprowadzili do tego, że słysząc „patriotyzm” zbiera mnie na wymioty
biedne dzieci…musiały pisać o Smoleńsku?
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.