Poruszać, niepokoić i skłaniać do bardziej uniwersalnej refleksji

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   10 października 2018 09:43
Udostępnij

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprezentowało plany na przyszłość. Chce poruszać, niepokoić i skłaniać do refleksji.

Wczoraj w Oświęcimiu obradowała Rada Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jednym z tematów były plany na przyszłość.

Głównym wydarzeniem planowanym na rok 2019 w MCEAH będzie międzynarodowa konferencja edukacyjna.

„Przede wszystkim będziemy chcieli dyskutować w gronie ekspertów z całego świata o tym, w jaki sposób uczyć o historii obozu Auschwitz i o Holokauście tak, aby nie tylko przekazywać najważniejsze fakty historyczne, ale również poruszać, niepokoić i skłaniać do bardziej uniwersalnej refleksji o naszej wzajemnej aktywnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy – mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH i zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz.

– Wiąże się to z bardziej ogólnym spostrzeżeniem, że z perspektywy Miejsca Pamięci, jako przestrzeni edukacji, niezwykle trudny i bolesny jest brak adekwatnych reakcji na wzrost populizmu, rasizmu, antysemityzmu, ideologii nienawiści, a nawet – jak się okazało rok temu w Birmie – na zorganizowane ludobójstwa. To musi stać się elementem naszej wspólnej refleksji, bowiem powinniśmy zrobić wszystko, aby ludzie po wizycie w Auschwitz nie pozostawali obojętni, bo człowiek nie powinien wychodzić z tego miejsca biernym. To jedno z naszych największych zagrożeń – zaznacza Kacorzyk.

– Auschwitz jest historią, ale Auschwitz odnosi się także do teraźniejszości. Jesteśmy tu w stanie co najmniej zadawać pytania o współczesność, ale widać, że Centrum Edukacji stara się nie tylko stawiać pytania, ale także szukać odpowiedzi na temat współczesnych zagrożeń – podkreśla prof. Marek Kucia, przewodniczący rady.