Poruszać, niepokoić i skłaniać do bardziej uniwersalnej refleksji

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   10 października 2018 09:43

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprezentowało plany na przyszłość. Chce poruszać, niepokoić i skłaniać do refleksji.

Wczoraj w Oświęcimiu obradowała Rada Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jednym z tematów były plany na przyszłość.

Głównym wydarzeniem planowanym na rok 2019 w MCEAH będzie międzynarodowa konferencja edukacyjna.

„Przede wszystkim będziemy chcieli dyskutować w gronie ekspertów z całego świata o tym, w jaki sposób uczyć o historii obozu Auschwitz i o Holokauście tak, aby nie tylko przekazywać najważniejsze fakty historyczne, ale również poruszać, niepokoić i skłaniać do bardziej uniwersalnej refleksji o naszej wzajemnej aktywnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy – mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH i zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz.

– Wiąże się to z bardziej ogólnym spostrzeżeniem, że z perspektywy Miejsca Pamięci, jako przestrzeni edukacji, niezwykle trudny i bolesny jest brak adekwatnych reakcji na wzrost populizmu, rasizmu, antysemityzmu, ideologii nienawiści, a nawet – jak się okazało rok temu w Birmie – na zorganizowane ludobójstwa. To musi stać się elementem naszej wspólnej refleksji, bowiem powinniśmy zrobić wszystko, aby ludzie po wizycie w Auschwitz nie pozostawali obojętni, bo człowiek nie powinien wychodzić z tego miejsca biernym. To jedno z naszych największych zagrożeń – zaznacza Kacorzyk.

– Auschwitz jest historią, ale Auschwitz odnosi się także do teraźniejszości. Jesteśmy tu w stanie co najmniej zadawać pytania o współczesność, ale widać, że Centrum Edukacji stara się nie tylko stawiać pytania, ale także szukać odpowiedzi na temat współczesnych zagrożeń – podkreśla prof. Marek Kucia, przewodniczący rady.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa