Ponad dwa miliony zwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau

Jan Maciej Tetich  |   Fakty  |   2 stycznia 2017 20:37
Udostępnij

Rekordowa liczba zwiedzających odwiedziła w 2016 roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Myli się ten, kto pomyślałby, że najwięcej osób przybywa do Miejsca Pamięci z Izraela.

Dokładna liczba tych, którzy postanowili obejrzeć pozostałości po największej niemieckiej machinie śmierci w Polsce wynosi 2.053000. Aż 424 tys. to Polacy. W statystykach na drugim miejscu pod kątem liczby zwiedzających znaleźli się Brytyjczycy (271 tys.), a na trzecim Amerykanie z USA (215 tys.).

I dalej Włosi (146 tys.), Hiszpanie (115 tys.), Żydzi (97 tys.), Niemcy (92 tys.), Francuzi (82 tys.), Czesi (60 tys.) i Szwedzi (41 tys.).

Jeśli chodzi o liczbę turystów w Małopolsce, to najwięcej przyjmują ich właśnie Muzeum Auschwitz i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. W ubiegłym roku do Miejsca Pamięci przybyło jednak o pół miliona więcej osób niż do kopalni soli.

– W dzisiejszym świecie targanym przez konflikty, wzrost poczucia niepewności i wzmacnianie wydźwięku populizmu w dyskursie publicznym, konieczne jest ponowne wsłuchanie się w najczarniejsze ostrzeżenia przeszłości – ostrzega Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– W dobie tak szybkich zmian kulturowych i cywilizacyjnych musimy na nowo rozpoznać granice, poza którymi szaleństwo zorganizowanej nienawiści i zaślepienia może znowu umknąć jakiejkolwiek kontroli – kontynuuje ostrzeżenie.

W tym ledwo co rozpoczętym roku, minie 70 lat, od momentu, kiedy na terenach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady ówczesne władze Polski postanowiły stworzyć Miejsce Pamięci. Przez długie lata nosiło ono nazwę Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka. Wiele wody musiało upłynąć w Wiśle, zanim w oficjalnej nazwie pojawiły się niemieckie nazwy miejscowości.

Najnowsze realizacje wideo