Policyjna odyseja, czyli policja wczoraj i dziś – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   5 września 2017 16:41
Udostępnij

W zespole szkół w Przeciszowie,  u zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu „Odblaskowa Szkoła”,  odbył się piknik rodzinny „Policyjna odyseja, czyli policja wczoraj i dziś”.

Piknik zainaugurował przystąpienie szkoły do realizacji przedsięwzięć w ramach tegorocznej edycji. Imprezę przygotowali nauczyciele i rodzice, a patronat honorowy objął Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu. Pierwszą część imprezy stanowił odblaskowy bieg uliczny, po którym na uczestników czekało wiele atrakcji.

„Wśród  nich  ogromne zainteresowanie wzbudziła niezwykle ciekawa wystawa, którą przygotowali przedstawiciele Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji, Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek Powiatu Nowotarskiego” z Nowego Targu” – relacjonuje Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej policji.

Fot. KPP w Oświęcimiu

Wystawa  prezentowała losy „Cichociemnych”, w tym majora Piotra Szewczyka ps. „Czer”, który urodził się w Babicach, a zmarł w Oświęcimiu. Przedwojenny policjant, m.in. wykładowca w Szkole Policji w Mostach Wielkich, w czasie wojny został zrzucony na teren okupowanej Polski i w szeregach Armii Krajowej walczył o niepodległość Ojczyzny. Biuro Komunikacji Społecznej KGP przygotowało dla najmłodszych cykl komiksów, kolorowanki oraz  modele policyjnych radiowozów.

Dorośli mogli otrzymać egzemplarze miesięcznika Policja 997 i zapoznać się z policyjnymi nowinkami. Z kolei członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej ubrani w repliki mundurów Policji Państwowej, demonstrowali elementy uzbrojenia i wyposażenia przedwojennych polskich policjantów, opowiadali o pierwszych latach funkcjonowania Policji Państwowej i chętnie pozowali do wspólnych zdjęć z uczestnikami pikniku.

Fot. KPP w Oświęcimiu

W trakcie festynu znalazł się również czas na  kolejną edycję narodowego czytania, w ramach którego  zaproszeni goście czytali „Wesele”  Stanisława Wyspiańskiego.  Następnie swoje wokalne i instrumentalne umiejętności zaprezentowali laureaci „Majowego Śpiewania”.

Szkolny piknik rodzinny stał się znakomitą okazją do  promowania bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców gminy,  przybliżył historię policji, a także współczesną rolę i zadania służb na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

 

Najnowsze realizacje wideo