Policyjna odyseja, czyli policja wczoraj i dziś – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   5 września 2017 16:41

W zespole szkół w Przeciszowie,  u zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu „Odblaskowa Szkoła”,  odbył się piknik rodzinny „Policyjna odyseja, czyli policja wczoraj i dziś”.

Piknik zainaugurował przystąpienie szkoły do realizacji przedsięwzięć w ramach tegorocznej edycji. Imprezę przygotowali nauczyciele i rodzice, a patronat honorowy objął Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu. Pierwszą część imprezy stanowił odblaskowy bieg uliczny, po którym na uczestników czekało wiele atrakcji.

„Wśród  nich  ogromne zainteresowanie wzbudziła niezwykle ciekawa wystawa, którą przygotowali przedstawiciele Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji, Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek Powiatu Nowotarskiego” z Nowego Targu” – relacjonuje Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej policji.

Fot. KPP w Oświęcimiu

Wystawa  prezentowała losy „Cichociemnych”, w tym majora Piotra Szewczyka ps. „Czer”, który urodził się w Babicach, a zmarł w Oświęcimiu. Przedwojenny policjant, m.in. wykładowca w Szkole Policji w Mostach Wielkich, w czasie wojny został zrzucony na teren okupowanej Polski i w szeregach Armii Krajowej walczył o niepodległość Ojczyzny. Biuro Komunikacji Społecznej KGP przygotowało dla najmłodszych cykl komiksów, kolorowanki oraz  modele policyjnych radiowozów.

Dorośli mogli otrzymać egzemplarze miesięcznika Policja 997 i zapoznać się z policyjnymi nowinkami. Z kolei członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej ubrani w repliki mundurów Policji Państwowej, demonstrowali elementy uzbrojenia i wyposażenia przedwojennych polskich policjantów, opowiadali o pierwszych latach funkcjonowania Policji Państwowej i chętnie pozowali do wspólnych zdjęć z uczestnikami pikniku.

Fot. KPP w Oświęcimiu

W trakcie festynu znalazł się również czas na  kolejną edycję narodowego czytania, w ramach którego  zaproszeni goście czytali „Wesele”  Stanisława Wyspiańskiego.  Następnie swoje wokalne i instrumentalne umiejętności zaprezentowali laureaci „Majowego Śpiewania”.

Szkolny piknik rodzinny stał się znakomitą okazją do  promowania bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców gminy,  przybliżył historię policji, a także współczesną rolę i zadania służb na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Jak oceniasz ofertę kulturalną powiatu?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .