Pójdziemy do kin, teatrów, siłowni

Redakcja eFO  |   Fakty  |   27 maja 2020 13:49
Udostępnij

Od 6 czerwca prawdopodobnie pójdziemy do kin, teatrów, siłowni. Będzie można skorzystrać z pływalni. Nadal trzeba będzie zachowywać dystans społeczny.

Od 30 maja przestanie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni. Nadal trzeba będzie zachowywać dystans społeczny. Od soboty znikną też ograniczenia w handlu. Nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni.

Będzie też zniesiony limit osób w restauracjach, kawiarniach i barach. Od najbliższej niedzieli przestaną też obowiązywać limity wiernych w kościołach, a od 6 czerwca wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób.

„Po dzisiejszym komunikacie cieszymy się, że kino będzie mogło najprawdopodobniej w najbliższym czasie powrócić. Magia ekranu, to magia czasu. I chcielibyśmy, by ten dobry czas dla filmu znowu nastał. I żeby projektor filmowy znowu zaszumiał. Dostosujemy działalność kinową do określonych wymogów reżimu sanitarnego i powrócimy” – powiedział Faktom Oświęcim Adam Kuta z Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Od tego dnia otwarte zostaną instytucje kultury, kina, kluby fitness, sale zabaw, baseny, parki rozrywki. Jedyny wyjątek dotyczy klubów i dyskotek.

„Kino Planet Cinema również się dla Was otwiera. Choć czeka nas wiele obostrzeń, z którymi musimy sobie poradzić, ale już bardzo się cieszymy, że będziemy mogli Was gościć na salach kinowych. Czekaliśmy na ten dzień wiele tygodni. Zaczynamy przygotowania repertuarowe, jak również warunków bezpieczeństwa klientów” – Dodała Magdalena Etmańska z kina Planet Cinema w Oświęcimiu.

 

 

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim szef MKiDN podkreślił, że otwarcie od 6 czerwca kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków „to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek”.

„Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina – te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania” – tłumaczył.

Dodał, że „są dwa podstawowe wymogi” odmrożenia tych instytucji.

 

 

„Wypełniamy pojemność widowni do 50 procent tak, żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki (…). Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą” – stwierdził Gliński.

Minister kultury zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe.

„Chcemy być spójni w przekazie i realizacji tych kolejnych etapów odmrażania naszej gospodarki, kultury” – zapewnił.

Gliński zaznaczył, że „kultura jest bardzo ważna” i także w czasie epidemii taka była.

„Chciałbym przy okazji podziękować wszystkim polskim artystom, ludziom kultury, którzy tak sprawnie przeszli do sieci w momencie, kiedy nie mogli funkcjonować na żywo i dostarczali nam treści kulturowe w sposób zintensyfikowany i bardzo ciekawy poprzez internet, media elektroniczne” – powiedział.

 

Zobacz również:

Ona i On dla Nikolki Kurpas – FILM

 

 

Najnowsze realizacje wideo