polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Bezpłatny samoobsługowy alkomat w oświęcimskiej komendzie policji. Fot. Paweł Wodniak
Co kilka dni, czasem nawet codziennie, otrzymujemy z policji komunikaty o osobach, które wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu. Mając powyżej pół promila alkoholu w organizmie popełniają przestępstwo. Gdy poziom alkoholu wynosi od 0,2 do 0,5, odpowiadają za wykroczenie drogowe.
W obu przypadkach muszą się liczyć z czasowa utratą prawa jazdy i wysoka grzywną. Ponadto w przypadku alkoholowego przestępstwa drogowego sąd może skazać oskarżonego na karę więzienia do dwóch lat. Obligatoryjnie też musi orzec wobec niego nawiązkę na rzecz organizacji zajmującej się pomocą osobom pokrzywdzonym w wypadkach drogowych w wysokości nie niższej niż pięć tysięcy złotych.
Zdarza się, że osoba, która zamierza usiąść za kierownicę, nie wie, czy jest już trzeźwa po imprezie, w której uczestniczyła dzień wcześniej. Tak często bywa po zabawie sylwestrowej. Warto wówczas spacerkiem, taksówką, czy też wykorzystując trzeźwego kierowcę, wybrać się do Komisariatu Policji w Brzeszczach, Chełmku lub Zatorze, albo do Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
We wszystkich czterech jednostkach policji w powiecie oświęcimskim funkcjonują bezpłatne samoobsługowe alkomaty, przekazane władze powiatu.
Urządzenia znajdują się w ogólnodostępnych poczekalniach i nie wymagają obecności czy pomocy policjanta. Ich obsługa jest niezwykle prosta. Należy wyjąć z podajnika jednorazową słomkę, stanowiącą ustnik, umieścić ją w otworze alkomatu i postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie wskazówkami. Po kilku sekundach pojawi się wynik badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu podawany w promilach.
„W ten sposób kierowca nie narazi siebie, swoich bliskich, a także innych użytkowników na poważne konsekwencje, których niejednokrotnie nie da się już odwrócić” – przekonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.