polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Laureaci i ich przedstawiciele wraz z członkami kapituły. Fot. Paweł Wodniak
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu otrzymał laur „Top Inwestycja Roku” za całkowitą modernizację krytej pływalni. Ośrodek utrzymuje miejskie obiekty sportowe i organizuje mieszkańcom czas w zakresie sportu i rekreacji.
Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia przemawia na Gali Biznesu. Film: Paweł Wodniak
Tytuł „Inwestycja Roku” powędrował do czterech firm. Robert Legierski otrzymał go za stworzenie hotelu Imperiale. Pierwszego czterogwiazdkowego hotelu w Oświęcimiu. Obiekt z ponad 90 pokojami i apartamentami, restauracją, powierzchnią konferencyjną i ofertą rekreacyjną znacznie polepszył bazę noclegową w mieście.
Producent mebli ogrodowych spółka Garden Space wybudowała przy ulicy Unii Europejskie nowoczesną siedzibę, rzucającą się w oczy także osobom, jadącym drogą krajową. Budynek zlokalizowany w Miejskiej Strefie Gospodarczej jest przykładem nowoczesnej architektury usługowej i uatrakcyjnia krajobraz przemysłowej części miasta.
Firma budowlana Komabud Zbigniewa Kowalskiego i Jerzego Mazura działa od ponad 30 lat. Jest wykonawcą wielu inwestycji, nie tylko w Oświęcimiu. W ubiegłym roku skończyła budowę nowej siedziby – budynku administracyjno-socjalnego z halą magazynową przy ulicy Unii Europejskiej. I w tym przypadku kapituła uznała, że obiekt świadczy o dbałości o estetykę obiektów gospodarczych i przyczynia się do budowania nowoczesnego wizerunku strefy gospodarczej w Oświęcimiu.
Mieścił się tam żłobek, a później oddział rehabilitacji oświęcimskiego szpitala. Później obiekt przy ulicy Olszewskiego przejął Ryszard Bogacz ze spółki Astra Technology. Powstał w nim obiekt noclegowy o nazwie Villa Astra. Firma działa w branży hotelarskiej od kilku lat. A miejsca noclegowe dla tysięcy turystów, odwiedzających Oświęcim i okolice, to wciąż towar deficytowy.
Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG w Brzezince i Centrum Żydowskie otrzymały „Laur Biznesu”. W ten sposób kapituła doceniła działalność firmy produkcyjnej oraz instytucji edukacyjno-kulturalnej na rzecz miasta.
„Spółka jest znanym producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa oraz cenionym dostawcą i eksporterem części dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. To firma z ponad 60-letnią tradycją, powstała na bazie jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych przedwojennego Oświęcimia. Olbrzymie doświadczenie, nowoczesny park maszynowy i zaufanie obecnych klientów sprawiają, że przedsiębiorstwo posiada ugruntowaną pozycję na rynku. Obecność firmy OMAG w bezpośrednim sąsiedztwie Oświęcimia ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na ogólny rozwój gospodarczy naszego miasta. Dbałość o najwyższe standardy potwierdzona certyfikatami, stabilny rozwój na przestrzeni ostatnich lat oraz szereg innowacyjnych inwestycji to najistotniejsze determinanty sukcesu firmy” – czytamy w uzasadnieniu kapituły.
Łukasz Dziędziel, prezes spółki OMAG dziękuje swojemu tacie, prezesowi seniorowi. Film: Jola Wodniak
„Centrum Żydowskie jest instytucją cenioną w Oświęcimiu ze względu na swoją rolę edukacyjną oraz kulturalną, a poprzez współpracę międzynarodową jest także rozpoznawalne poza granicami kraju. Jego działalność jest ważnym impulsem dla rozwoju branży turystycznej w mieście, a niebywała kreatywność w działalności edukacyjnej, organizowane warsztaty, wykłady oraz wydarzenia kulturalne przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku miasta. Na szczególne wyróżnienie zasługuje działalność proekologiczna, a także aktywność w obszarze praw człowieka, przeciwdziałanie rasizmowi, ksenofobii i wszelkim przejawom nacjonalizmu. Centrum Żydowskie jest również prężną instytucją promującą postawę obywatelską, zwłaszcza wśród młodych ludzi” – pisze kapituła.