Piłkarska Soła w finansowych tarapatach

Paweł Wodniak  |   Fakty,Piłka nożna  |   11 lipca 2019 18:11
Udostępnij

Klub Sportowy Soła Oświęcim jest w fatalnej kondycji finansowej. Bez dodatkowych funduszy seniorzy w nowym sezonie nie wystąpią w III lidze.

Przed 2011 rokiem seniorska drużyna Soły najczęściej grała w A klasie, czyli na przedostatnim poziomie rozgrywek piłkarskich w Polsce. Od 2011 roku zaczęła awansować, by w 2014 roku grać już w III lidze. Odpowiednie zasilenia drużyny, mające bezpośrednie przełożenie na wyniki, związane były z dobrą kondycją finansową KS Soła.

Osiem złotych lat

Kibice pamiętają złote lata Soły Oświęcim, kiedy posiadała sponsora tytularnego. Od 2011 do 2017 roku klub m.in. zbudował boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, postawił po jednej stronie boiska głównego odkrytą trybunę, stworzył automatyczne nawadnianie boisk naturalnych i wykonał klatkę dla kibiców drużyn gości, co stanowi wymóg do licencji III ligi.

Na przestrzeni wspomnianych ośmiu złotych lat w Sole grało wielu znakomitych zawodników. W klubie, reprezentującym miasto Oświęcim, występowali m.in. piłkarze drużyn ekstraklasowych tacy, jak chociażby Marcin Drzymont czy Paweł Cygnar.

„Możemy się także pochwalić, że w mijającym sezonie piłkarzy Soły trenowali doskonale znani w Polsce trenerzy Robert Mioduszewski i Łukasz Surma, rekordzista w liczbie rozegranych w polskiej Ekstraklasie spotkań i były reprezentant kraju” – mówi Krzysztof Pękala, prezes zarządu KS Soła Oświęcim.

Dotacja nie wystarcza

Od kiedy sponsor tytularny zaczął mieć problemy finansowe, wycofał się z finansowania oświęcimskiego klubu. Od tego czasu zarząd robił wszystko, by zachowywać płynność finansową, jednak musiał ostatecznie uznać, że obecnie bez wsparcia finansowego utrzymanie drużyny seniorskiej w trzecioligowych rozgrywkach nie jest możliwe.

Co prawda Soła w każdym roku otrzymuje z budżetu miasta dotację na „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej” – w 2019 roku jest to 140 tys. zł – lecz, wraz z innymi przychodami, nie jest to kwota wystarczająca do bieżącego funkcjonowania klubu.

„By stabilnie funkcjonować Soła powinna dysponować minimalnym miesięcznym budżetem w wysokości 30 tysięcy złotych, co daje 360 tysięcy w skali roku” – wylicza prezes Pękala.

Zarząd klubu w ubiegłym tygodniu poprosił Janusza Chwieruta, prezydenta Oświęcimia, o spotkanie i rozmowę o ewentualnym dalszym dofinansowaniu klubu, który jest jedynym z Małopolski Zachodniej, grającym w III lidze i promuje miasto w całej południowo-wschodniej Polsce od Nowego Targu przez Kraków, Kielce, Rzeszów, Lublin, Puławy aż do Białej Podlaskiej.

Dzisiaj rano Krzysztof Pękala otrzymał z Urzędu Miasta Oświęcimia e-mail z zaproszeniem na rozmowę z władzami miasta w następny czwartek 18 lipca.

Solarze, u których w zależności od roku trenuje od 100 do 200 osób, szukają też sponsorów. Wydeptują ścieżki, roznosząc stosowne prośby wśród lokalnych przedsiębiorców.

„By prowadzić drużynę seniorską oraz szkolić dzieci i młodzież poprzez sport, jesteśmy zmuszeni prosić o pomoc finansową nie tylko miejscowy magistrat, ale wszystkich sympatyków naszego klubu i piłki nożnej, a także przedsiębiorców, którym tematyka sportowa, a konkretnie piłkarska, nie jest obca i obojętna” – mówi Krzysztof Pękala.

W jakiej tonacji zabrzmi „sto lat”?
Soła jest najstarszym oświęcimskim klubem sportowym i jednym z najstarszych w Polsce. W tym roku kończy sto lat. Jubileusz przypada we wrześniu. Pytanie tylko, czy Solarze i ich goście, w tym z Polskiego Związku Piłki Nożnej, podczas uroczystości rocznicowej zaśpiewają „Sto lat” na wesoło, czy raczej na smutno?

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 12 lipca 2019 00:02

    hotin

    Jak znam Chwieruta, to te brakujące pieniądze się znajdą,bo przecież teraz nie ma i nie będzie żadnych większych inwestycji w mieście. 100-lat KS Soła!

  • 13 lipca 2019 08:13

    Oswecimianin

    Przed Włodarzami Miasta egzamin dojrzałości .Wydaje mi się że nie tylko hokej leży w sercu Władzom Miasta….


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.