OŚWIĘCIM. Nie dajmy się podzielić

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 stycznia 2015 19:45
Udostępnij

Przez aklamację przyjęła Rada Powiatu w Oświęcimiu rezolucję, w której sprzeciwia się zapisom „Planu naprawczego Kompanii Węglowej”. Był to jedyny punkt nadzwyczajnej sesji zwołanej na wtorkowe popołudnie.

Cecylia Ślusarczyk, burmistrz Brzeszcz dziękowała rajcom za ten gest solidarności. Wiesława Drabek-Polek, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu katastrofą nazwała sytuację, jaka zaistniałaby po likwidacji kopalni na rynku pracy.

Zdzisław Filip, radny wojewódzki pracujący w kopalni Brzeszcze, zwrócił uwagę na program naprawczy, jednak nie ten, zaakceptowany przez rząd, tylko przygotowany przez władze samej kopalni.

– Tak, kopalnia jest deficytowa. Ale jeszcze w tym roku cena za nasz węgiel zrówna się z kosztami wydobycia, a w 2016 roku Brzeszcze mają szansę być dochodowe – zapewniał Filip. Zaapelował też do zebranych słowami: Nie dajmy się podzielić.

Treść rezolucji, która trafi m.in. do prezydenta Polski, marszałków Sejmu i Senatu prezes Rady Ministrów i wybranych ministerstw, publikujemy w oryginale.

Rada Powiatu w Oświęcimiu wyraża stanowczy sprzeciw wobec postanowień zaakceptowanego przez Radę Ministrów „Planu naprawczego Kompanii Węglowej S.A.”, które decydują o likwidacji KWK „Brzeszcze” w Brzeszczach.
KWK „Brzeszcze” zapewnia swoim pracownikom stabilne warunki zatrudnienia. To jeden z niewielu dużych zakładów funkcjonujących w powiecie oświęcimskim, który ma największa liczbę miejsc pracy.

Spośród 2130 pracowników kopalni, 1591 to mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Do przedszkoli i szkół naszego powiatu uczęszczają dzieci obecnych pracowników kopalni. W Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. prof. Kazimierza Bielenina kształcą się kolejne roczniki młodych górników.
Ten potencjał społeczny nie może zostać zaprzepaszczony.

Zapisy „Planu naprawczego Kompanii Węglowej” z dnia 7 stycznia 2015 r., powinny zostać zweryfikowane w sposób dający nadzieję na efektywne funkcjonowanie jedynej w powiecie oświęcimskim kopalni – KWK „Brzeszcze” w Brzeszczach. Rada Powiatu w Oświęcimiu uważa, że przyjęty przez Radę Ministrów dokument pn. „Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej” nie może oznaczać utraty jakichkolwiek perspektyw dalszego bytu kopalni, ani zahamowania rozwoju społeczno-ekonomicznego gminy Brzeszcze i powiatu oświęcimskiego.

Pod znakiem zapytania postawiona zostaje również przyszłość wielu podmiotów gospodarczych funkcjonujących w naszym powiecie, które współpracują z KWK „Brzeszcze”. Skutki likwidacji kopalni dotkną także ich pracowników. Wobec likwidacji KWK „Brzeszcze” jej obecni pracownicy będą zmuszeni do poszukiwania nowych miejsc pracy, w większości poza granicami powiatu oświęcimskiego.

Mając na uwadze przytoczone argumenty oraz potencjał rozwojowy kopalni, Rada Powiatu w Oświęcimiu zwraca się do wszystkich osób odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację „Programu naprawczego Kompanii Węglowej S.A.” z apelem o zachowanie KWK „Brzeszcze” i utrzymanie miejsc pracy w górnictwie. Sprzeciwiamy się postanowieniom „Planu naprawczego Kompanii Węglowej S.A.”, o likwidacji KWK Brzeszcze. Apelujemy o gruntowną analizą jej dalszego funkcjonowania.

Jednocześnie Rada Powiatu w Oświęcimiu wyraża solidarność z górnikami i ich rodzinami zaangażowanymi w akcję ochrony miejsc pracy w KWK „Brzeszcze”.

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 17 stycznia 2015 21:22

    Filip

    No a jak tam nasza „rządząca” część rady miasta w tym temacie. Strach się narażać centrali? Jak Brzeszcze nie będą gminą górniczą nie będzie komunikacji w ramach porozumienia, bo darmowych obiadków nie ma. Likwidacja kursów na Brzeszcze to brak pracy dla kilkunastu kierowców naszego MZK. Prawo naczyń połączonych. Potrzebujemy siebie wzajemnie jako ludzie a nie POlitycy

  • 17 stycznia 2015 21:22

    ekonomista

    A może lepiej zamiast myśleć o protestach i bzdurnych rezolucjach, z których nic nie wynika pomyśleć jak założyć spółkę pracowniczą i przejąć kopalnię od KW. Silesia, z której nabijali się w Brzeszczach kilka lat temu, dała przykład i dziś jest zdrową kopalnią przynoszącą nawet w trudnych czasach zysk. Szacunek dla nich. A Brzeszcze dziś są na garnuszku podatników. Barbórka, deputat…. oni z tego nie zrezygnują tylko chcą doić państwo. Ale niestety już sie nie da. Aby doszło do cudu jak w Czechowicach to trzeba mieć porządnych, merytorycznych i rzeczowych związkowców a nie proletariackich krzykaczy o PRL-owskiej mentalności, którzy nic innego nie potrafią wymyślić oprócz wieszania flag i blokad dróg i manipulowania ludźmi. Ot cała prawda.

  • 17 stycznia 2015 21:22

    strajk

    mam firmę jednoosobową wziąłem kredyt i dopłacam do ZUS żądam dopłaty do firmy co miesiąc wysokości 6000 zł


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Kwiecień 2025
Pn.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.Niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .
close