polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Stowarzyszenie Romów w Polsce i Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów zorganizowały na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau kolejne uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Wzięło w nich udział kilkaset osób.
Ceremonię, nad którą patronat honorowy sprawował Bronisław Komorowski, prezydent RP, zorganizowano w 67. rocznicę likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku naziści zamordowali w komorach gazowych Birkenau blisko trzy tysiące osób – dzieci, kobiet i mężczyzn.
– Wśród uczestników obchodów znaleźli się m.in. byli więźniowie nazistowskich obozów i gett, przedstawiciele 19 organizacji romskich, wysłannicy rządów, w tym reprezentująca Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska minister Elżbieta Radziszewska, wiceminister kultury Piotr Żuchowski, dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz władze lokalne – wylicza Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
– Pamiętam to. Teraz mi się przypomniało. Otworzył okno, a ja tam stałem i rozmawiałem z nim, z moim bratem. Mój brat, którego w 1944 roku zabrali do komory gazowej. 1944 rok. Tak, teraz mi się przypomniało. Mojego brata zagazowali. Hitlerowcy. Jezu kochany…Trzy siostry, moja mama, tata, przywiezieni byli z Tomaszowa Mazowieckiego do Auschwitz, do Birkenau. Zostali straceni prawdopodobnie w 1944 roku. Razem z innymi Romami – wspomina Edward Raczkowski, były więzień KL Auschwitz.
– Fakt, że przeżyliśmy te okrucieństwa i możemy tu dzisiaj stać, zawdzięczamy żołnierzom sił alianckich. Wielu młodych ludzi z Rosji, Ameryki, Anglii, Francji i z innych krajów straciło życie w walkach podczas oswabadzania obozów koncentracyjnych. Tym właśnie żołnierzom pragnę z tego miejsca podziękować i oddać hołd – napisał w liście skierowanym do uczestników obchodów Hermann Höllenreiner z Niemiec, który jako kilkulatek padł ofiarą eksperymentów medycznych Josefa Mengele.
Höllenreiner zaapelował też o wzniesienie w Berlinie pomnika upamiętniającego zagładę Romów. – Mam 79 lat i chcę osobiście być obecny podczas odsłonięcia tego pomnika. Jako osoba, która przeżyła Holokaust, mam do tego prawo. Od 18 lat o to prosimy – napisał.
Obawę, związaną z umacnianiem się organizacji neofaszystowskich i opierających swą działalność na nienawiści rasowej, w swoim przemówieniu wyraża dobitnie Romani Rose, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów.
– Siły nacjonalistyczne, które celowo wykorzystują mniejszości w rolach kozłów ofiarnych, coraz bardziej rosną w siłę. Przemarsze prawicowych organizacji paramilitarnych przez wioski lub dzielnice Romów w równym stopniu co prawo poddają w wątpliwość państwowy monopol na przemoc – a wszystko to dzieje się w samym sercu Europy – mówił Rose.
Wtórował mu Roman Kwiatkowski, przewodniczący Stowarzyszenia Romów w Polsce który zwrócił uwagę na szerszy kontekst tych niepokojących tendencji, przywołując ostanie wydarzenia w Norwegii.
– Są one przykładem, jakie tragedie i zbrodnie może spowodować nienawiść i brak tolerancji dla odmienności. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar zamachów i z całym norweskim społeczeństwem.
– Chcąc budować lepszą przyszłość musimy o tym dniu zawsze pamiętać. Pochylając swoje głowy nad tymi wszystkimi, którzy tutaj zostawili swoje życie pamiętajmy, byśmy robili wszystko tak, by słowa „nigdy więcej” były i żywym słowem i żywym działaniem – stwierdziła minister Elżbieta Radziszewska, odnosząc się do przyjęcia kilka dni wcześniej przez Sejm RP uchwały o ustanowieniu 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
nie romski tylko cygański.
@11111
polecam: http://pl.wikipedia.org/wiki/Romowie
Dlaczego romom się wszystko należy a nam nie,okradaja nasz kraj i gdzie tu nasze prawa
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.