polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach Podlesiu to najmłodsza jednostka na terenie gminy Kęty, swoją historię rozpoczyna w 1948 roku, kiedy to utworzono drugi pluton Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach. Powołany został zarząd dla nowej struktury, w składzie którego obowiązki objęli: Anatol Gacek, prezes, Jan Wiśniowski, dowódca plutonu, Alojzy Mynarski, z-ca dowódcy plutonu, Stanisław Szczepańczyk, skarbnik, Adam Ćwiertnia, sekretarz, Marian Pałosz, gospodarz, Antoni Foks, członek zarządu i Stanisław Kosman, ówczesny Komendant Powiatowy Straży Pożarnych w Oświęcimiu, mieszkaniec Podlesia.
W 1949 roku podjęto temat budowy strażnicy. Powstał Komitet Budowy Strażnicy, zgromadzono materiał i prace ruszyły przed zimą 1952 r. Budowa w pierwszym okresie finansowana była z własnych funduszy OSP. Pierwsze zewnętrzne wsparcie przyszło w 1961 r. ze strony PZU. Po upływie kolejnych kilku lat wypełnionych staraniami i ogromem pracy społecznej budowa została ukończona i w dniu 21 lipca 1968 strażnicę oddano do użytku.
15 marca 1967 roku jednostce przekazano ufundowany przez Spółdzielnię Spożywców z Kęt sztandar.
W 1988 r. straż w Podlesiu celebrowała jubileusz 40-lecia jednostki. W trakcie jubileuszu sztandar jednostki został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. W tym uroczystym dniu został poświęcony i przekazany jednostce nowy sztandar ufundowany dzięki ofiarności członków OSP Kęty-Podlesie.
Od 1976 r. przy jednostce działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która obecnie liczy 35 członków. Młodzi strażacy nie tylko doskonalą swoje umiejętności i sprawności, ale przede wszystkim pożytecznie spędzają czas i sami organizują zajęcia dla innych. Na równi ze starszymi kolegami włączają się w przygotowanie ważnych dla OSP uroczystości i biorą czynny udział w życiu jednostki. Współpracują z innymi strażackimi młodzieżówkami z terenu gminy. Z sukcesami biorą udział w turniejach wiedzy pożarniczej, a często sami są organizatorami i gospodarzami takich konkursów.
SONY DSC
Przy jednostce od 2007 r. działa Grupa Ratownictwa Medycznego, która nie tylko niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia życia, ale przede wszystkim prowadzi szeroko zakrojoną działalność profilaktyczną i edukacyjna. Grupa organizuje pokazy ratownictwa medycznego, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. GRM startowała w IX Zimowych Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku w 2014 r., jako jedyna, która nie reprezentowała szpitala, czy stacji pogotowia ratunkowego. W silnie obsadzonej imprezie ratownicy z Kęt-Podlesia pokazali się z bardzo dobrej strony.
W październiku 2017 r. grupa zorganizowała Gminne Manewry Medyczne, w których udział wzięły wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Kęty. Jednostka w ciągu swojej działalności brała udział w działaniach ratowniczych, o których głośno było w całej Polsce – podczas pożaru rafinerii w Czechowicach w 1971 r. czy podczas pożarów lasów wokół Kuźni Raciborskiej w 1991 r.
Jednostka w swej działalności wykorzystywała wiele różnych pojazdów, poczynając od konnego zaprzęgu. Pierwszym samochodem był prywatny samochód prezesa Anatola Gacka. Później były Steyer, Gaz-51 – lublin, a od 1987 – żuk. Od tej pory jednostka stała się jednostką typu S II. W 1988 r. OSP jednostka pozyskała samochód star 244, który służy do dziś. W 1998 roku pozyskano z holenderskiej gminy Hellendoorn lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki mercedes, którego w 2012 r. zastąpił mercedes atego. W 2018 r. pozyskano także lekki samochód ford transit.
Prezes: Tomasz Chowaniec Wiceprezes: Jarosław Pszczółka Naczelnik: Wojciech Błasiak Z-ca naczelnika: Dawid Skoczylas Sekretarz: Krzysztof Kućka Skarbnik: Marek Zieliński Członek zarządu: Krzysztof Dziergas
Nasi strażacy świętują – FILM, FOTO