OSP w Kętach Podlesiu w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

0 Marcin Cichowski  |   Fakty  |   17 maja 2018

W trakcie obchodów Dnia Strażaka wojewoda małopolski, małopolski komendant wojewódzki PSP oraz komendant powiatowy PSP wręczyli przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach Podlesiu decyzję o włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

To 13 jednostka powiatu oświęcimskiego włączona do systemu
Historia OSP Kęty Podlesie

Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach Podlesiu to najmłodsza jednostka na terenie gminy Kęty, swoją historię rozpoczyna w 1948 roku, kiedy to utworzono drugi pluton Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach. Powołany został zarząd dla nowej struktury, w składzie którego obowiązki objęli: Anatol Gacek, prezes, Jan Wiśniowski, dowódca plutonu, Alojzy Mynarski, z-ca dowódcy plutonu, Stanisław Szczepańczyk, skarbnik, Adam Ćwiertnia, sekretarz, Marian Pałosz, gospodarz, Antoni Foks, członek zarządu i Stanisław Kosman, ówczesny Komendant Powiatowy Straży Pożarnych w Oświęcimiu, mieszkaniec Podlesia.

Budowa strażnicy

W 1949 roku podjęto temat budowy strażnicy. Powstał Komitet Budowy Strażnicy, zgromadzono materiał i prace ruszyły przed zimą 1952 r. Budowa w pierwszym okresie finansowana była z własnych funduszy OSP. Pierwsze zewnętrzne wsparcie przyszło w 1961 r. ze strony PZU. Po upływie kolejnych kilku lat wypełnionych staraniami i ogromem pracy społecznej budowa została ukończona i w dniu 21 lipca 1968 strażnicę oddano do użytku.

15 marca 1967 roku jednostce przekazano ufundowany przez Spółdzielnię Spożywców z Kęt sztandar.

W 1988 r. straż w Podlesiu celebrowała jubileusz 40-lecia jednostki. W trakcie jubileuszu sztandar jednostki został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.  W tym uroczystym dniu został poświęcony i przekazany jednostce nowy sztandar ufundowany dzięki ofiarności członków OSP Kęty-Podlesie.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

Od 1976 r. przy jednostce działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która obecnie liczy 35 członków. Młodzi strażacy nie tylko doskonalą swoje umiejętności i sprawności, ale przede wszystkim pożytecznie spędzają czas i sami organizują zajęcia dla innych. Na równi ze starszymi kolegami włączają się w przygotowanie ważnych dla OSP uroczystości i biorą czynny udział w życiu jednostki. Współpracują z innymi strażackimi młodzieżówkami z terenu gminy. Z sukcesami biorą udział w turniejach wiedzy pożarniczej, a często sami są organizatorami i gospodarzami takich konkursów.

SONY DSC

Grupa Ratownictwa Medycznego

Przy jednostce od 2007 r. działa Grupa Ratownictwa Medycznego, która nie tylko niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia życia, ale przede wszystkim prowadzi szeroko zakrojoną działalność profilaktyczną i edukacyjna. Grupa organizuje pokazy ratownictwa medycznego, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. GRM startowała w IX Zimowych Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku w 2014 r., jako jedyna, która nie reprezentowała szpitala, czy stacji pogotowia ratunkowego. W silnie obsadzonej imprezie ratownicy z Kęt-Podlesia pokazali się z bardzo dobrej strony.

Gminne Manewry Medyczne

W październiku 2017 r. grupa zorganizowała Gminne Manewry Medyczne, w których udział wzięły wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Kęty. Jednostka w ciągu swojej działalności brała udział w działaniach ratowniczych, o których głośno było w całej Polsce – podczas pożaru rafinerii w Czechowicach w 1971 r. czy podczas pożarów lasów wokół Kuźni Raciborskiej w 1991 r.

Samochody w OSP

Jednostka w swej działalności wykorzystywała wiele różnych pojazdów, poczynając od konnego zaprzęgu. Pierwszym samochodem był prywatny samochód prezesa Anatola Gacka. Później były  Steyer, Gaz-51 – lublin, a od 1987 – żuk. Od tej pory jednostka stała się jednostką typu S II. W 1988 r. OSP jednostka pozyskała samochód star 244, który służy do dziś. W 1998 roku pozyskano z holenderskiej gminy Hellendoorn lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki mercedes, którego w 2012 r. zastąpił mercedes atego. W 2018 r. pozyskano także lekki samochód ford transit.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach Podlesiu

Prezes: Tomasz Chowaniec
Wiceprezes: Jarosław Pszczółka
Naczelnik: Wojciech Błasiak
Z-ca naczelnika: Dawid Skoczylas
Sekretarz: Krzysztof Kućka
Skarbnik: Marek Zieliński
Członek zarządu: Krzysztof Dziergas

Zobacz również:

Nasi strażacy świętują – FILM, FOTO

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa