polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Kazimierz Ptasiński w Libiążu 25 stycznia tego roku. Fot. Muzeum Auschwitz
Nie żyje Kazimierz Ptasiński, libiążanin, który w czasie II wojny światowej był współorganizatorem ucieczek więźniów z KL Auschwitz-Birkenau. Odszedł 5 lutego, dwa tygodnie przed swoimi 95 urodzinami. Spoczął na cmentarzu w Libiążu.
Urodził się 19 lutego 1921 roku. W czasie wojny mieszkał w swoim rodzinnym Libiążu i pracował w kopalni Brzeszcze-Jawischowitz. W podziemiu pełnił funkcję łącznika Batalionów Chłopskich, współpracując jednocześnie z przyobozową grupą Polskiej Partii Socjalistycznej, jak również z Armią Krajową. Brał udział w organizowaniu ucieczek więźniów z KL Auschwitz.
Niemcy aresztowali go 27 października 1944 roku w Łękach-Zasolu, podczas nieudanej próby przejęcia z obozu kolejnych uciekinierów. Jednym z nich miał być wówczas Bernard Świerczyna (nr 1393), który zatrudniony w Bekleidungskammer, gdzie sortowano odzież i bieliznę, często wyjeżdżał do pralni w Bielsku.
Sądził, że po ukryciu się w wyjeżdżającym z obozu z brudną odzieżą samochodzie, łatwo będzie mógł odzyskać wolność. W plan ucieczki był wtajemniczony, obok zaufanego esesmana Franka, także kierowca SS Johann Roth.
O terminie ucieczki powiadomiono członków przyobozowej konspiracji, którzy w łęckim Zasolu mieli przejąć uciekinierów. Jednak Roth okazał się zdrajcą. Prowadzony przez niego samochód z ukrytymi w jego wnętrzu uciekinierami zatrzymał się przed blokiem nr 11.
Zbigniew Raynoch i Czesław Duzel zażyli truciznę i zmarli. Bernard Świerczyna wraz z Piotrem Piątym i Austriakiem Ernstem Burgerem trafili do podziemi Bloku Śmierci. Wkrótce znaleźli sie tam również Ludwig Vesely i Rudolf Friemel, kolejni austriaccy więźniowie KL Auschwitz. Roth orzekł bowiem, że oni także byli współorganizatorami ucieczki.
Po nieudanej ucieczce esesmani przeprowadzili obławę w Łękach-Zasolu. W jej trakcie zastrzelili Konstantego Jagiełłę (nr 4007), uciekiniera z obozu i partyzanta, oczekującego tego dnia na przejęcie zbiegów. Świadkiem śmierci Kostka Jagiełły był Kazimierz Ptasiński, którego wraz z kilkoma innymi osobami Niemcy aresztowali w obławie. Ptasińskiemu wkrótce udało sie uciec z siedziby gestapo w Oświęcimiu.
Bernarda Świerczynę, jednego z twórców wojskowej organizacji konspiracyjnej wśród więźniów KL Auschwitz i czterech pozostałych uciekinierów Niemcy powiesili w obozie 30 grudnia 1944 roku.
Po wojnie Kazimierza Ptasińskiego prześladował Urząd Bezpieczeństwa. Były konspirator pracował m.in. w kopalni Brzeszcze i Nadleśnictwie Chrzanów. Już w wolnej Polsce otrzymał stopień porucznika.
W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego i niesienie pomocy więźniom KL Auschwitz przyznał porucznikowi w stanie spoczynku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Kazimierz Ptasiński w przeddzień 71. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, uczestniczył jeszcze w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w sesji historycznej, poświęconej więźniom drugiego transportu warszawskiego, wśród których byli m.in. rtm. Witold Pilecki, Władysław Bartoszewski i Kostek Jagiełło.
Wspaniały człowiek Bohater! !!
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.