Nowoczesny laparoskop w oświęcimskim szpitalu – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   14 grudnia 2021 13:24
Udostępnij

Wysokiej klasy zestaw laparoskopowy umożliwiający wizualizację 3D trafił do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Laparoskopia to metoda, która pozwala bez znacznego otwierania brzucha leczyć i diagnozować chorych. Oświęcimska lecznica wzbogaciła się o aparaturę zawierającą jednostkę sterującą kamerami 2D/3D, źródła światła, wideolaparoskop 2D/3D, kamerę 2D, optykę laparoskopową i światłowód, insuflator CO2, pompę laparoskopową i monitor medyczny.

Zabieg laparoskopii lekarze wykonują przy użyciu specjalnej rurki, która składa się z teleskopu, małej kamery i źródła światła. Poprzez teleskop z soczewkami otoczonymi włóknami światłowodu obraz z jamy brzusznej pacjenta dociera do kamery, a lekarz widzi go na ekranie monitora.

Medyk może obejrzeć i ocenić makroskopowo m.in. wątrobę, pęcherzyk żółciowy, śledzionę, przeponę i narządy rodne. W trakcie zabiegu istnieje możliwość wykonania biopsji i usunięcia pewnych narządów, rozbijania złogów, a także przeprowadzania skomplikowanych zabiegów na żołądku.

„Posiadany przez naszą placówkę zestaw laparoskopowy pozwala na wizualizację 3D. Na ekranie monitora chirurg widzi obraz w wymiarze przestrzennym, co przyczynia się do znacznego usprawnienia i zwiększenia bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów” – informuje Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Nowoczesny laparoskop wyróżnia możliwość stosowania jednorazowych elementów, które eliminują konieczność sterylizacji. Dzięki temu lekarze mogą stosować zestaw do znacznie większej ilości operacji. Ponadto brak potrzeby sterylizacji znacznie przedłuży żywotność elementów optycznych urządzenia.

Zestaw kosztował 338 tysięcy złotych. 279 tys. wyłożyło ze swojego budżetu Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.