polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Domki Fińskie, niezwykłe osiedle dla górników w Brzeszczach. Powiat Oświęcimski – Poznaj GO! – FILM
W artykule:
Uczestnicy wydarzenia, w ramach projektu „Dom według wartości” wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu z ks. Adamem Bonieckim. Rozmowę z duchownym poprowadziła Anna Goc, dziennikarka i reportażystka.
Wydarzenie połączyło rozmowę o wartościach, wolności słowa i odpowiedzialności za słowo z aktem symbolicznego upamiętnienia. Uczestnicy poznali bliżej sylwetkę księdza, który od lat inspiruje kolejne pokolenia nie tylko jako duchowny, lecz także jako myślący publicysta.
Ks. Adam Boniecki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kapłanów i publicystów katolickich w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. W swojej pracy podejmował tematy społeczne, polityczne i moralne, nierzadko budząc dyskusje i kontrowersje.
Duchowny należy do Zgromadzenia Księży Marianów. W 2011 roku jego przełożeni zakonni ograniczyli jego obecność medialną, nakładając zakaz wystąpień bez zgody prowincjała. Pomimo tego, ks. Boniecki pozostał aktywny, spotykał się z czytelnikami, wygłaszał wykłady i prowadził rozmowy o etyce i odpowiedzialności.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było odsłonięcie muralu z wizerunkiem ks. Adama Bonieckiego. Autorem malowidła jest Łukasz Majerowski, znany z realizacji na styku sztuki społecznej i pamięci.
Mural powstał w ogrodzie MDSM jako trwały znak wdzięczności i uznania. Organizatorzy podkreślili, że ten gest to nie tylko uhonorowanie konkretnej postaci, ale także przypomnienie o wartościach, które reprezentuje, niezależnym myśleniu, odwadze i szacunku dla człowieka.
W poprzednich latach MDSM zaprosił wielu gości, których obecność pozostawiła trwały ślad w przestrzeni ogrodu. Mural mają m.in. Anna Dymna – aktorka i działaczka społeczna, Marian Turski, historyk i były więzień KL Auschwitz, Andrzej Seweryn, aktor i reżyser, a także Jurek Owsiak – twórca WOŚP i lider działań społecznych.
W gronie zaproszonych znalazł się również Wilhelm Sasnal – malarz, grafik i filmowiec, który 19 kwietnia 2025 roku wziął udział w spotkaniu poświęconym sztuce społecznie zaangażowanej. Jego udział nie zakończył się powstaniem muralu, ale wzbogacił dyskusję w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Projekt „Dom według wartości” ma na celu budowanie przestrzeni refleksji i dialogu wokół uniwersalnych idei: godności, praw człowieka, odwagi cywilnej i szacunku. Organizatorzy zapraszają osoby, które od lat zmieniają rzeczywistość, przez sztukę, słowo, czyn lub pamięć.
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu tworzy przestrzeń, w której historia i współczesność spotykają się w duchu pokoju i zaangażowania. Mural ks. Bonieckiego stał się kolejnym głosem w tej symbolicznej galerii wartości.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Tygodnika Powszechnego.