polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Alicja Bartuś, Joanna Talewicz (od lewej), Maja Ostaszewska, Marzena Maj i Krzysztof Kania. Fot. Fakty Oświęcim
W poniedziałek, 13 maja, w auli oświęcimskiej książnicy odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Nieobojętności. Wyróżnienia te, przyznawane przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, podkreślają niezwykłe zaangażowanie laureatek w działania na rzecz równości i praw człowieka, pokazując, jak indywidualne postawy mogą wpływać na społeczną zmianę.
Maja Ostaszewska: „Dla nas w domu zawsze było ważne, by dobro szło zarówno do drugiego człowieka, jak i innych istot”
Aktorka, znana między innymi z roli w filmie Agnieszki Holland „Zielona granica”, została doceniona za „rolę życia: wybitnie aktywne reagowanie na krzywdę i niesprawiedliwość oraz bezkompromisowe wykorzystywanie swojej popularności w świecie kultury do walki o prawa człowieka”.
Ostaszewska, nie tylko jako aktorka, ale również jako aktywistka, od lat angażuje się w pomoc uchodźcom oraz w działania na rzecz ochrony praw zwierząt i mniejszości seksualnych.
Marzena Maj: „W życiu kierują się zasadą, że traktuję drugą osobę tak, jak sama chciałabym być traktowana”
Wiceprezeska międzynarodowej firmy SMAY, została wyróżniona za „owocne wykorzystywanie międzynarodowych sukcesów biznesowych do rozwijania społecznej misji wspierania wykluczonych i potrzebujących oraz za promowanie biznesu wrażliwego na drugiego człowieka”.
Maj aktywnie łączy działalność biznesową z filantropią, wspierając równouprawnienie kobiet w przemyśle oraz prowadząc działania na rzecz uchodźców.
Joanna Talewicz: „Koncentruję się na tym, co jest dobre i pozytywne”
Antropolożka kulturowa, otrzymała nagrodę specjalną za „odwagę bycia sobą i jeszcze większą odwagę aktywnego, popartego naukową wiedzą, odmieniania świata Romów mocą własnego przykładu”.
Talewicz, założycielka fundacji W stronę dialogu, od lat pracuje na rzecz integracji i edukacji społeczności romskiej, przełamując stereotypy i walcząc o prawa tej mniejszości.
Uroczystość wręczenia nagród zgromadziła nie tylko laureatki i organizatorów, ale również licznych mieszkańców Oświęcimia, którzy przyszli, aby wyrazić uznanie dla niezwykłych działań tych kobiet.