Miejsce pamięci Auschwitz dłużej otwarte dla zwiedzających

Jan Maciej Tetich  |   Fakty  |   30 lipca 2020 06:00
Udostępnij

Od 1 sierpnia Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau będzie dłużej otwarte dla odwiedzających. Muzeum zachowa jednak limity związane z wymogami sanitarnymi.

Aktualnie na teren byłego nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady można było wejść w godzinach od 9 do 19.30. Od nowego miesiąca wejście będzie możliwe od 8 do 20.30.

Jak informuje biuro prasowe, od początku lipca muzeum odwiedziło 43 tysiące osób, z czego 91 procent z edukatorami. Połowa odwiedzających przybyła zza granicy.

„Obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania odwiedzających wizytą w miejscu pamięci, zwłaszcza osób indywidualnych. Zaraz po ponownym otwarciu liczba odwiedzających wynosiła poniżej tysiąca osób dziennie. W tej chwili przekracza dwa tysiące. Dlatego też zdecydowaliśmy się wydłużyć czas, kiedy muzeum jest otwarte. Zachowujemy jednak wszystkie limity wprowadzone w związku z wymogami sanitarnymi. Zależy nam bowiem na tym, by zwiedzanie było jak najbezpieczniejsze – tłumaczy Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Od 8 do 16 zwiedzanie będzie możliwe tylko w grupach z przewodnikiem. Po tej godzinie bezpłatne karty wstępu będą dostępne także dla osób indywidualnych. Wszyscy zwiedzający muszą się zaopatrzyć w te karty, wchodząc na stronę rezerwacyjną muzeum. https://visit.auschwitz.org/

Ponadto od 1 sierpnia będzie istniała możliwość rezerwacji na 90 dni przed terminem wizyty oraz dostępne będzie zwiedzanie studyjne. Na odwiedzających muzeum czeka także nowa księgarnia otwarta w historycznym budynku bramy byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

„Jest to duża przestrzeń, która umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu. W księgarni pracują osoby z wydawnictwa oraz MCEAH. Odwiedzający mogą korzystać z ich pomocy eksperckiej w doborze odpowiednich książek – informuje Jadwiga Pinderska-Lech, szefowa wydawnictwa muzeum.

Wstęp na teren byłego obozu jest bezpłatny, jednak odwiedzający mogą wesprzeć działalność muzeum podczas rezerwacji wizyty poprzez specjalny system, tzw. pay what you want.

„Odwiedzający indywidualni mogą zadać sobie pytanie, czy chcą skorzystać z darmowego wstępu, czy może chcą także wspomóc naszą misję jakąś sumą. W ten sposób troska o miejsce pamięci staje się naszą wspólną sprawą” – komentuje Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Do tej pory odwiedzający wsparli miejsce pamięci kwotą ponad 41 tysięcy złotych.

 

 

Najnowsze realizacje wideo