polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W Oświęcimiu, Kętach, Andrychowie, Kozach i Bielsku-Białej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Michała i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Michała liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Oświęcimia, Kęt i okolic.
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć bazę potencjalnych Dawców lokalna grupa inicjatywna organizuje Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i Innych.
Ma 28 lat i pochodzi w Kęt. Obecnie wraz z żoną Helen mieszka w Londynie, gdzie studiuje i pracuje. Do kwietnia jego życie skupiało się wokół rodziny i pracy. Niestety 27 kwietnia dowiedział się, że ma chłoniaka Hodgkina w bardzo zaawansowanej formie. Nowotwór zaczął dawać już przerzuty.
Obecnie jest leczony kolejnymi cyklami chemioterapii. Dwa poprzednie niestety okazały się nieskuteczne. Jeżeli tym razem chemia nie pomoże, to konieczny będzie przeszczep szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Być może powrót do zdrowia umożliwi mu przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.
„Tak niewiele trzeba, aby uratować komuś życie. Dołącz do bazy potencjalnych dawców szpiku, a może uratujesz życie takim osobom jak ja. W imieniu wszystkich liczących na przeszczep z góry dziękuję” – mówi Michał.
Rodzina i przyjaciele Michała nie potrafią czekać bezczynnie, zgodnie z apelem Michała zainicjowali akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Sobota 17 listopada
godz. 10-16 – I Liceum Ogólnokształcącym w Oświęcimiu przy ulicy Konarskiego 24 godz. 10-16 – PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących „Wyspian”, ul. Stanisława Wyspiańskiego 2 w Kętach godz. 9-21 – Galeria SFERA, ul. Mostowa 5 w Bielsku-Białej godz. 10-14 – NZOZ Medican, ul. Krakowska 91 w Andrychowie
Niedziela 18 listopada godz. 9-15 – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, os. 700- lecia 22 w Kętach godz. 9-14 – Kościół pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny, ul. A. Mickiewicza 4 w Kętach godz. 9-14 – Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Kard. Karola Wojtyły w Kozach, ul. Cmentarna 19 w Kozach
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków) Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.
2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków) Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 385 000 (wrzesień 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 5 689 (wrzesień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.