Meta ukrywa wpisy muzeum Auschwitz na Facebooku, a potem przeprasza

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   18 kwietnia 2024 13:41
Udostępnij

21 wpisów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ukryła na Facebooku Meta, właściciel FB. Przywróciła je dopiero kilka dni po interwencji.

Meta oznaczyła wpisy muzeum Auschwitz jako naruszające standardy społeczności Facebooka. System stwierdził, że prezentują nękanie i molestowanie, mowę nienawiści, a także podżeganie do przemocy.

Oświadczenie muzeum

Miejsce pamięci Auschwitz wydało w tej sprawie oświadczenie, zwracające uwagę na absurdalne powody uśnięcia wpisów i żądające ich przywrócenia. Pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie w związku z ostatnią akcją Facebook jednocześnie flagowania 21 postów opublikowanych przez Muzeum Wpisy, które służą jako hołd dla poszczególnych ofiar Auschwitz, zostały niesłusznie ukierunkowane przez system moderowania treści tej platformy i „przeniesione niżej w Aktualnościach”, powołując się na absurdalne powody, takie jak „nagość i aktywność seksualna dorosłych”, „Nękanie i molestowanie”, „Mowa nienawiści” i „Podżeganie do przemocy”.

Muzeum Auschwitz, instytucja poświęcona zachowaniu pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu, spotkał się z bezprecedensową akcją z rąk W postach, o których mowa, nie zawierają nic poza szanującą pamięć i dokumentacją historyczną, ukazującą twarze i informacje biograficzne tych, którzy ucierpieli i zostali zamordowani w miejscu, które symbolizuje jeden z najczarniejszych rozdziałów historii.

Pomimo naszego natychmiastowego apelu i prośby o weryfikację, tylko ułamek oflagowanych postów został bez flagowania. Ponadto zauważyliśmy również, że wpis upamiętniający tragiczny los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu z dnia 6 kwietnia został szybko usunięty bez możliwości odwołania.

Uzasadnienie przedstawione przez system Facebooka, twierdzenie, że te posty przypominają treści naruszające Standardy społeczności, jest całkowicie mylące. Od lat Memoriał Auschwitz udostępnia podobne treści bez żadnych problemów, a jednak nagle 21 postów jest jednocześnie oflagowanych. To budzi poważne wątpliwości co do skuteczności i dokładności technologii moderowania treści.

Ten okropny incydent nie tylko podważa ważną pracę naszej instytucji. Taki czyn jest niedopuszczalny i obraźliwy dla pamięci ofiar Auschwitz, którą staramy się zachować. To krzywdzi tych, którzy przeżyli, potomków i wszystkich, którzy chcą zachować prawdę historyczną.

Domagamy się natychmiastowego i dokładnego przeglądu tej sprawy oraz przejrzystego wyjaśnienia, dlaczego te posty w ogóle zostały oflagowane.

Reakcja ministra

Nie tylko muzeum Auschwitz zaprotestowało przeciwko usunięciu wpisów. Do sprawy odniósł się Krzysztof Gawkowski, wicepremier polskiego rządu i minister cyfryzacji.

„Ukrywanie postów upamiętniających ofiary @MuzeumAuschwitz to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści. Będziemy domagać się od @Meta informacji o powodach tej sytuacji. Moderatorów powinno być więcej, a ci, którzy pracują na polskim rynku powinni znać nie tylko język (który tu nie był problemem), ale i kontekst. To jeden z powodów, dla których tak intensywnie pracujemy nad wdrożeniem europejskiego prawa DSA (Digital Services Act)” – napisał wicepremier Gawkowski na platformie X.

 

 

;

Ostatecznie Meta przywróciła wpisy, ale dopiero po kilku dniach. Przesłała też do Informacyjnej Agencji Radiowej oświadczenie. Stwierdziła, że doszło do pomyłki i błędu technicznego. Jadnak nie wyjaśniła czy pomyłka była wynikiem błędu w działaniu algorytmów, czy też zawinił czynnik ludzki, czyli moderatorzy odpowiedzialni za filtrowanie treści umieszczanych na Facebooku.

„Omyłkowo wysłaliśmy powiadomienia do Muzeum Auschwitz, informujące o tym, że kilka opublikowanych przez muzeum postów będzie wyświetlanych niżej w Aktualnościach” – tłumaczy Meta. Podkreśla jednocześnie, że opublikowane przez muzeum treści nie naruszają zasad i nigdy też nie zostały przeniesione niżej na karcie Aktualności. „Serdecznie przepraszamy za tę pomyłkę” – pisze właściciel Facebooka kończąc oświadczenie.

 

Najnowsze realizacje wideo