Maria Brombosz wśród najlepszych sołtysów

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   1 września 2015 12:29
Udostępnij

Sołtyska Poręby Wielkiej zdobyła drugie miejsce w konkursie „Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego”. Maria Brombosz pełni swoją funkcję drugą kadencję.

Tym razem wyniki ogłoszono w podsądeckiej Ptaszkowej, skąd pochodzi ubiegłoroczny laureat Marian Kruczek. Warto przypomnieć, że on zdobył laur we Włosienicy.

Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów wraz z województwem małopolskim zorganizowało konkurs po raz siedemnasty. Kapituła oceniała m.in. inwestycje zrealizowane w sołectwie z inicjatywy sołtysa, współpracę z samorządem gminnym i mieszkańcami oraz działania z zakresu inicjatyw lokalnych, kultury i promocji.

Wygrała Katarzyna Tokarz z Ropicy Górnej w gminie Sękowa. Drugie miejsce zdobyli, ex aequo, Maria Brombosz i Tadeusz Bąk z Ispu w gminie Wojnicz. Ostatnie miejsce na podium przypadło Grzegorzowi Przybyło z Woli Dębińskiej w gminie Dębno, Iwonie Tumidajewicz z Libuszy w gminie Biecz i Andrzejowi Włudarzowi z Zagorowa w gminie Miechów. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, a także bilety do Brukseli ufundowane przez europosłów: Różę Thun, Czesława Siekierskiego i Bogdana Wentę.

– Sołtysi to bardzo duża rodzina. Tylko w województwie małopolskim jest blisko dwa tysiące sołectw. Bez wątpienia, sołtys to przykład bezinteresownej służby dla drugiego człowieka. Wśród sołtysów mamy ogromną rzeszę społeczników, którzy zabiegają o to, aby życie lokalnych społeczności było lepsze – ocenia Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

Maria Brombosz jest jednocześnie wiceprzewodniczącą Rady Gminy Oświęcim, jednak na co dzień w pełni żyje sprawami swojej miejscowości. Obecnie razem z całą radą sołecką czuwa, by na wiosnę rozpoczęła się budowa szkoły podstawowej w Porębie Wielkiej.

– To dla nas sprawa numer jeden do załatwienia. Z innych ważnych spraw do zrobienia jest przebudowa zniszczonej ulicy Tyszkiewicza na odcinku od ulicy Wadowickiej do cmentarza. Projekt wraz z pozwoleniami na budowę jest gotowy, natomiast na realizację będziemy musieli poczekać, bo priorytetem jest budowa szkoły – mówi Maria Brombosz.

To jednak nie jedyne potrzeby sołectwa. Konieczna jest budowa chodnika wzdłuż ulicy Wadowickiej, modernizacja zdewastowanej ulicy Odnoga, przy której powstają nowe domostwa. Poręba Wielka jest bowiem chętnie wybierana przez tych, którzy chcą wybudować swój dom w okolicach Oświęcimia.

– Cieszę się z każdego nowo wybudowanego domu i z każdego mieszkańca, który postanowił się u nas osiedlić. Dopływ świeżej krwi wzbogaca naszą wieś. Chcę żeby Poręba była coraz piękniejsza i coraz bezpieczniejsza – zapewnia druga sołtyska w Małopolsce.

Komentarze
  • 1 września 2015 14:20

    Emerytka

    Kobieta jak się za coś chwyta z potrzeby serca, robi to dobrze.

  • 1 września 2015 14:30

    Kpiarz

    Jedna kobieta potrafi dobrze robić to, na czym się zna, inna w charakterze straSzydła podróżuje po Polsce i w myśl hasła jacka Kurskiego, że głupi naród wszystko kupi wciska głupotę gdzie się da.

  • 1 września 2015 22:05

    Antonina Malec

    gratki, jak się chce, to się ma:)

  • 1 września 2015 22:07

    Babiczok

    A p. Gabrysia z Babic? Też dużo robi!

  • 2 września 2015 05:50

    rozczarowana Babiczanka

    Szkoda, że nie ma plebiscytu na najgorszego sołtysa. Zapewne została by nim sołtys Babic! Gratulujemy i zazdrościmy Porębie Wielkiej. Pani Gabrielo należy brać przykład i do roboty bo same festyny to mieszkańcom Babic nie wystarczą!

  • 2 września 2015 09:13

    Kat

    Sami ją wybraliście!

  • 2 września 2015 21:10

    rozczarowana Babiczanka

    Ja na nią nie głosowałam, ale skoro już pełni funkcje Sołtysa to zrobiła by coś dla Babic. A jej nawet z podatkami nie chcę się jeździć tylko ojcem się wyręcza…

  • 2 września 2015 21:55

    do rozczarowanej

    cos czyli co? wszyscy niezadowoleni…. a żadnych pomysłów!

  • 2 września 2015 22:26

    rozczarowana Babiczanka

    He, ja nie kandydowałam więc dlaczego mam dawać pomysły. Skoro jest sołtysem niech rozejrzy się w koło co można zrobić, czego mieszkańcom brakuje. Gdzie dzieciaki mają się spotykać? Gdzie chodnik, którym dzieci do szkoły bezpiecznie dojdą? Jak z tyskiej przejść na drugą stronę ulicy śląskiej skoro najbliższe światła dopiero przy skrzyżowaniu do Brzezinki. Może by mieszkańcy podali więcej pomysłów gdyby się z nimi spotykała, nie każdy chodzi na pseudo festyny. Szkoda, że nawet na zakończeniu lub rozpoczęciu roku szkolnego się nie pojawiła…

  • 3 września 2015 06:55

    Do rozczarowanej

    A może inni mieszkańcy chcą festynów?

  • 3 września 2015 06:55

    Do rozczarowanej

    A o chodnik to raczej do wójta…

  • 3 września 2015 10:05

    rozczarowana Babiczanka

    Ktoś tu bardzo broni pani sołtys, hehe to co oprócz festynów pani Gabriela robi? Festyny dla jednych, a co dla tych którzy nie chcą lub z różnych powodów nie mogą wziąć w nich udziału, jakaś alternatywa? A poza tym nie dla festynów wybiera się sołtysa. Wójt sam nie przyjdzie i nie zapyta – „pani Gabrielo może chodnik by pani chciała zrobić” – to sołtys działa w imieniu wsi…

  • 3 września 2015 11:44

    Do rozczarowanej

    A zgłaszałas cos u sołtyski? Może chce fobrze, a ludzie do niej nie przychodzą? Narzekać wszyscy pierwsi a Do roboty nikomu

  • 3 września 2015 11:44

    rozczarowana Babiczanka

    A sołtys od czego jest? Mieszkańcy mają do wójta wnioskować?

  • 3 września 2015 11:45

    Obrnca

    Nie narzekajcie, przed następnymi wyborami zróbcie jej podsumowanie i niech pokaże co zrobiła:)

  • 3 września 2015 21:38

    rozczarowana Babiczanka

    Akurat ostatnio była okazja aby coś zrobić na terenie szkoły, zgłosiło się wiele osób do roboty. Pani sołtys jak zwykle zabrakło pomimo tego, że była informacja. Więc to nie jest tak, że do roboty nie ma nikogo – bo jest wiele chętnych osób ale tych które powinny być czyt. Pani sołtys brak…

  • 4 września 2015 11:27

    Babiczanka

    to fakt, mało widać sołtysie, poprzednia jak zbierała podatki to sama jeździła, dopytywała się, czy wszystko w porządku, a ta? Ojca wysłała. Po co startowała, jak na soltysowanie nie ma czasu?

    Jeszcze jedno – na wywiadówkę do dziecka nie ma czasu iść, a co dopiero się wsią zająć!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.