polecamy
Życzenia dla Mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Śmigłowce LPR pojawiały się w powiecie oświęcimskim średnio 1,4 raz w tygodniu. Fot. Paweł Wodniak
Helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w minionym roku przynajmniej raz w tygodniu lądowały w powiecie oświęcimskim. LPR wykonał w tym terenie 74 misje.
Na ratunek przylatywały głównie śmigłowce z bazy HEMS w Krakowie, ale także z Gliwic. Polskie bazy helikopterów medycznych noszą nazwę, będącą skrótem nazwy anglojęzycznej (Helicopter Emergency Medical Service – Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego).
Z 17 stałych i jednej sezonowej HEMS w całej Polsce latające ambulanse startowały ponad dziewięć tysięcy razy. W 7837 przypadkach załogi lotnicze wzywano do wypadków i nagłych zachorowań. W pozostałych 1261 były to transporty międzyszpitalne osób, których przewiezienie karetką byłoby ryzykowne.
Należy też pamiętać o Samolotowym Zespole Transportowym, którego załogi wykonały w 2015 roku 469 misji, spędzając w powietrzu 720 godzin.
Śmigłowce najczęściej (1937) wyruszały do wypadków komunikacyjnych, udarów (1135) zawałów serca (564) zatrzymania krążenia (495) i do nieprzytomnych pacjentów (599).
– 539 razy załogi były wzywane do osób, które spadły z wysokości, a 240 razy do poparzonych. Dyspozytorzy medyczni jako powody wezwań podawali również: amputacje (66), zatrucie lekami (58), użądlenia i ukąszenia (60) czy postrzał z broni palnej (15) – informuje Justyna Sochacka, rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na pokładach helikopterów łącznie przetransportowano 7097 pacjentów, a załogi spędziły w powietrzu ponad 6340 godzin.