Latające karetki często bywały w powiecie oświęcimskim

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   8 stycznia 2016 08:51

Helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w minionym roku przynajmniej raz w tygodniu lądowały w powiecie oświęcimskim. LPR wykonał w tym terenie 74 misje.

Na ratunek przylatywały głównie śmigłowce z bazy HEMS w Krakowie, ale także z Gliwic. Polskie bazy helikopterów medycznych noszą nazwę, będącą skrótem nazwy anglojęzycznej (Helicopter Emergency Medical Service – Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego).

Z 17 stałych i jednej sezonowej HEMS w całej Polsce latające ambulanse startowały ponad dziewięć tysięcy razy. W 7837 przypadkach załogi lotnicze wzywano do wypadków i nagłych zachorowań. W pozostałych 1261 były to transporty międzyszpitalne osób, których przewiezienie karetką byłoby ryzykowne.

Należy też pamiętać o Samolotowym Zespole Transportowym, którego załogi wykonały w 2015 roku 469 misji, spędzając w powietrzu 720 godzin.

Śmigłowce najczęściej (1937) wyruszały do wypadków komunikacyjnych, udarów (1135) zawałów serca (564) zatrzymania krążenia (495) i do nieprzytomnych pacjentów (599).

– 539 razy załogi były wzywane do osób, które spadły z wysokości, a 240 razy do poparzonych. Dyspozytorzy medyczni jako powody wezwań podawali również: amputacje (66), zatrucie lekami (58), użądlenia i ukąszenia (60) czy postrzał z broni palnej (15) – informuje Justyna Sochacka, rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na pokładach helikopterów łącznie przetransportowano 7097 pacjentów, a załogi spędziły w powietrzu ponad 6340 godzin.

W 2015 roku najwięcej misji wykonała HEMS w Krakowie. Z podkrakowskich Balic śmigłowce 69 razy leciały na wezwania pochodzące z powiatu oświęcimskiego. 28 zgłoszeń dotyczyło nagłych wydarzeń, a 39 – transportów. Siedmiokrotnie konieczne było także wezwanie helikoptera z HEMS w Gliwicach. Maszyna przylatywała do pacjentów wymagających transportu lotniczego.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa