Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz

Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   24 sierpnia 2021 14:19
Udostępnij

Za kilka dni, 1 września, rozpocznie się druga edycja projektu edukacyjnego „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau adresują go do młodzieży z ósmych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także nauczycieli, wychowawców i edukatorów.

„W ramach projektu zapraszamy młodzież do udziału w dniu studyjnym obejmującym prezentację wprowadzającą do tematyki projektu, zwiedzanie miejsca pamięci z przewodnikiem oraz warsztaty podsumowujące, podczas których uczestniczki i uczestnicy programu będą mieli możliwość zapoznania się z indywidualnymi losami osób więzionych w KL Auschwitz” – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy muzeum Auschwitz.

W poniedziałki i środy edukatorki i edukatorzy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście będą prowadzić zajęcia stacjonarnie, a we wtorki, czwartki i piątki zdalnie. Każda grupa będzie miała możliwość wyboru formy uczestnictwa w projekcie. W przypadku zajęć zdalnych zwiedzanie będzie zastąpione prezentacją miejsca pamięci poprzez zdjęcia panoramiczne.

Zgłoszenia i pytania można przesyłać do kierujących projektem Natalii Tkachenko lub Alicji Wójcik. Zgłoszenia należy wysyłać drogą mailową co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem na jeden ze wskazanych powyżej adresów mailowych. Potwierdzeniem przyjęcia rezerwacji będzie otrzymanie karty wstępu do muzeum.

Projekt potrwa do grudnia 2021 roku, a podsumuje go konferencja dla nauczycieli i edukatorów – opiekunów grup, które wzięły udział w wizytach studyjnych. Będzie ona okazją do wymiany doświadczeń, wniosków i uwag dotyczących organizacji wyjazdów do miejsc pamięci jako uzupełnienia istniejących programów nauczania w szkole.

„Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli” – tłumaczy Bartosz Bartyzel.