Kolejny przemocowiec ogląda świat przez kraty

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   5 maja 2021 16:43
Udostępnij

62-letni mężczyzna, który znęcał się nad swoją matką, decyzją sądu trafił do aresztu śledczego. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia.

Fakt stosowania przemocy fizycznej i psychicznej przez mieszkańca Chełmka wobec 81-letniej matki wyszedł na jaw w marcu tego roku. Chełmeccy policjanci natychmiast wszczęli postępowanie i zebrali dowody, które przedstawili prokuratorowi.

Ten wydał 62-latkowi nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania i zakaz zbliżania się do matki i kontaktowania z nią. Podejrzany musiał też zgłaszać się co kilka dni do komisariatu.

Mężczyzna złamał jednak prokuratorski zakaz. Przyszedł do matki i wszczął awanturę. Na miejscu ponownie interweniowali policjanci z komisariatu policji w Chełmku. Zatrzymali przemocowca i umieścili w celi w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

62-latek stanął przed obliczem sędziego. Sąd Rejonowy w Oświęcimiu przychylił się do wniosku prokuratora o zastosowanie wobec domowego kata aresztu tymczasowego. Niedługo później siedział on w radiowozie, którym mundurowi przewieźli go do aresztu śledczego.

Pomoc ofiarom przemocy

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.

Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Na stronie funduszu znajduje się także lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy.

Na terenie Małopolski działa siedem punktów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem m. in. w Krakowie, Oświęcimiu, Myślenicach, Radoczy, Krzeszowicach, Suchej Beskidzkiej i Niepołomicach.

W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa lokalny punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. Nowa siedziba punktu znajduje się w Babicach przy ulicy ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim – Chełmek, obok budynku Simech). Telefon 504 704 266 (w godzinach przyjęć ośrodka). Godziny przyjęć ośrodka pomocy pokrzywdzonym przestępstwem – poniedziałek godz. 16-20, piątek godz. 15-19.

Dyżur całodobowy pełni ośrodek okręgowy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem pod numerami telefonów, w godzinach 8-20 telefon 12 421 22 88, w godz. 20-8 telefon 504 704 933.