Kolejne muzeum w Oświęcimiu gotowe już za dwa lata – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   23 kwietnia 2020 18:00
Udostępnij

Kolejne muzeum w Oświęcimiu – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej gotowe będzie już za dwa lata. Właśnie rozpoczęła się modernizacja przyszłej siedziby.

Ogrodzenie i kontenery przy budynku tzw. Lagerhausu to widomy znak, że nastąpił kolejny ważny moment w historii instytucji, która szczególnie ma upamiętniać mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej niosących pomoc więźniom niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

 

Roboty budowlane obejmują remont, przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku magazynowego tzw. Lagerhausu na Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wokół budynku robotnicy rozstawili ogrodzenie

W pobliżu obiektu stanęły kontenery. Pracownicy firmy rozpoczęli demontaż tymczasowych zabezpieczeń obiektu, który przez wiele lat nie był użytkowany. We wtorek z daleka było słuchać stukot młotków, którymi odbijali deski zasłaniające okna.

„Dla naszego muzeum to ważny moment, zakończył siębowiem etap wielomiesięcznych, wytężonych i jednocześnie koniecznych prac projektowych budynku. Ich zwieńczeniem było uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie przeprowadzenie przetargu na wykonanie robót budowlanych” – informuje Dorota Mleczko, dyrektor MPMZO.

 

 

„To, co do tej pory było tylko aranżacją projektową, będziefizycznie realizowane i naocznie widoczne. Należy pamiętać, że jednocześnie wciąż trwająprace projektowe nad wystawą stałą muzeum, której realizacja będzie możliwa po zakończeniu prac budowlanych” – dodaje Dorota Mleczko.

Za adaptację budynku oświęcimska firma Arco System

 

Obiekt znajduje się przy ulicy Kolbego 2A to około 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz. Planowane rozpoczęcie działalności Muzeum Pamięci w nowym miejscu to początek 2022 roku.

Przedmiotem działania Muzeum Pamięci jest przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość.

 

 

Istotnym elementem narracji jest ukazanie tragicznej, po wybuchu II wojny światowej, sytuacji miejscowej ludności, której przyszło żyć w sąsiedztwie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Kluczowym zagadnieniem jest pomoc więźniom udzielana przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego, w kontekście realizowanego w obozie planu zagłady.

 

 

Najnowsze realizacje wideo